Lidé v Českém Ráji znovu protestovali proti severní trase silnice R35

Troskovice (Semilsko) - Pochodem od Trosek přes Hrubou Skálu do Sedmihorek protestovalo asi 150 lidí proti plánované výstavbě rychlostní komunikace R35 severní částí Českého ráje. Účastníci absolvovali asi dvaapůlhodinovou trasu těmi místy, které by stavba silnice zasáhla. Pochod se konal již popáté a vždy se ho zúčastní více než sto lidí, první rok byla účast dokonce trojnásobná.

Ekologové tvrdí, že vybudování dopravní tepny by území Českého ráje rozdělilo na dvě části. Severní varianta komunikace by zničila údolí řeky Libuňky a poškodila barokní podobu krajiny. R35 by navíc vedla nedaleko hruboskalského skalního města, Trosek a dalších cenných lokalit.

Jižní trasa, kterou podporuje ministerstvo životního prostředí a ekologické iniciativy, vede mimo území Chráněné krajinné oblasti Český ráj, severní trasu prosazuje Liberecký kraj i některé další studie. „Myslím, že jižní trasa méně zasahuje do cenných území i vesnic,“ řekla Pokorná. Jenže je delší a také dražší.

Rozhodnout se má v příštím roce 

Liberecký kraj si nechal zpracovat studii, která má posoudit a vyhodnotit celkem tři možné trasy. Dokončená by měla být na podzim. Nejlepší varianta se pak začlení do územního plánu, který musí schválit krajské zastupitelstvo. „Chtěli bychom, aby v roce 2009 bylo o trase jasno,“ poznamenala krajská zastupitelka Martina Pokorná.

Blížící se volby dělají z boje o silnici také politické téma. „Chci se připojit k lidem, kteří si tímto pochodem připomínají výjimečnost Českého ráje,“ řekl hrádecký starosta Martin Půta, lídr Starostů pro Liberecký kraj. Pochodu se zúčastnil potřetí. Letos s sebou vzal i ženu a dvě malé děti. „Bez spolupráce a respektování názoru a postojů místních samospráv je prosazení trasy v jakékoliv variantě neprůchodné,“ upozornil.

R35 by se po dokončení úseku Hradec Králové - Mohelnice měla stát severní trasou spojující Čechy a Moravu, což by ulehčilo dopravě na dálnici D1. Předpokládaná délka silnice je 258 kilometrů, dokončeno bylo 78 kilometrů. Komunikace se stane součástí transkontinentální silnice Hamburk - Istanbul. V úseku Turnov - Jičín připadají v úvahu tři varianty - superseverní, severní a jižní. Stavět se má začít v roce 2015