Liberecká nemocnice bude značit pacienty

Liberec - Liberecká nemocnice začne od příštího týdne značit pacienty náramkem, aby nemohlo dojít k jejich záměně. Chybná identifikace totiž může mít v nemocnicích tragické následky. K takovému případu už v Liberci jednou došlo.

Důchodci trpící sklerózou, lidé v bezvědomí nebo pacienti omámení léky. Jednoduše pacienti se kterými je ze zdravotních důvodů nemožná – zhoršená komunikace - to jsou nejrizikovější skupiny, u kterých může v nemocnici dojít k záměně identity. Před šesti lety se v liberecké nemocnici přesvědčili, jak tragické může mít záměna pacientů následky, když zemřel 70letý muž. „Tehdy došlo k záměně při podání krevní transfúze. Celý případ měl dohru u soudu a my jsme se z toho poučili,” říká náměstek pro lékařskou péči Martin Zítek.

Nyní proto nemocnice zavádí velmi jednoduché značení. Každý pacient dostane při příjmu náramek. Stejný systém zavedla vloni na několik měsíců i Nemocnice Česká Lípa. Její vedení se chce k páskám znovu vrátit. Liberecká nemocnice se zatím řídí interním předpisem, který lékaři nařizuje před provedením operace minimálně dvakrát ověřit jméno a diagnózu pacienta.