Pardubické hudební jaro začíná

Pardubice - V Pardubicích začal 29. ročník tradičního východočeského festivalu Pardubické hudební jaro, letos s podtitulem hudba – slovo – obraz. Festival zahájila uměleckým přednesem francouzské poezie dvojnásobná držitelka ceny Thálie a členka činohry Národního divadla Taťjana Medvecká.

„Je to výbor z francouzské poezie. Hudba je od autorů, kteří žili ve Francii a mají k Francii určitý vztah,” uvedla Medvecká. Často se podle ní nejedná o avantgardu, spíše o klasici. Sama přiznává, že k moderní poezii si někdy hledá cestu obtížně.

Klasickou hudbu na prvním dni festivalu představilo Gran Dueto Concertante ve složení Miloslav Klaus a Jan Riedlbauch v programu nazvaném „Jako zázrakem”. „Jsou to originální skladby, nebo jenom upravované kytaristou, protože upravovat španělskou kytaru je velice těžké,” popisuje repertoár flétnista Riedlbauch.

Festival Pardubické hudební jaro doznal v letošním roce několik změn. Jejich cílem je přilákat na poezii a klasickou hudbu mladší generace. „Myslím si, že právě to rozšíření o poezii by mohlo být tou pobídkou, jak přilákat mladší generaci pro náš festival,” věří Romana Šárovcová, ředitelka KD Dubina, němž festival probíhá. Slavnostní ukončení se uskuteční 9. května orchestrálním koncertem souboru Musica Bohemica.