Sportovní rybáři chtějí chytat pod ledem

Plzeň - Sportovní rybáři volají po změně zákona, který u nás zakazuje rybolov pod ledem. Zákaz se vztahuje nejen na všechny sportovní revíry ale i na hospodářské vodní plochy. Rybáři chtějí, aby se dalo pod ledem lovit alespoň na soukromých rybnících. Proti jsou ochránci zvířat.

Lovení na zamrzlé vodě je u nás zakázané ale rybáři to nerespektují. V obchodech se speciální zimní rybářské náčiní výborně prodává a tzv. lovení na dírkách je hitem posledních let. To potvrzuje i prodejce rybářských potřeb Martin Hrdy: „Tohle náčiní se prodává fantasticky, lidé si na to hodně zvykají.”

Letos vody ještě ani nezamrzly, ale lidé stejně nakupují. Na internetu je pestrá nabídka revírů, na kterých si rybáři můžou nepovolený způsob vyzkoušet. Zimní rybolov může podle ochránců zvířat ryby poškodit. „Při vytažení nad led dojde k omrznutí ryby,” zdůvodňuje Martin Bílý, jednatel Českého rybářského svazu v Plzni.

Majitelé soukromých rybníků jsou přesvědčeni, že zákon nikdo nerespektuje, protože zaspal dobu. Ryby, které si do svých rybníků kupují, chtějí chytat i v zimě. Požadují změnu zákona tak, aby jim lov na dírkách za přesně vymezených podmínek povoloval. Sami mají největší zájem na tom, aby jejich ryby byly v nejlepší kondici a nehynuly. „To jsou ryby, které se vozí do obchodních domů, které se prodávají z kádí nebo ze skleněných akvárií, kde si myslím, že trpí daleko více,” říká majitel rybníku Václav Rampich.

„Já si myslím, že by se to za určitých podmínek mělo povolit,” souhlasí jeden z oslovených sportovních rybářů. Další má podobný názor: „Chytá se přes sezonu, takže je jedno, jestli se chytá v zimě, většinou je to na soukromých revírech.”

Český rybářský svaz lov pod ledem na svých revírech nepovolí, protože podměrečné úlovky rybáři musí vracet vodě a plošný zákaz minimalizuje ztráty. Soukromé rybníky žádné míry nemají. „Kdy bude nějakým způsobem zajištěno, že si lovící tu rybu nechá, proti tomu se asi nedá nic moc namítat,” myslí si rybářský technik Jaroslav Vogl.

Za porušení zákazu rybolovu pod ledem hrozí rybáři až 30 tisíc korun pokuty.