Lokality obývané Romy zvelebí v Přerově peníze z EU

Přerov - Projekty spojené s problémy sociálního vyloučení pomohou v Přerově financovat dotace z  Evropské unie. Město by chtělo do roku 2013 získat dvě stě devět milionů korun. Peníze půjdou především do lokalit, které obývají Romové, ale i na úpravu veřejných prostor nebo modernizaci bytového fondu. Radní mají v plánu zvelebit pět ulic a celou Jižní čtvrť. Podle ministryně pro lidská práva a menšiny Džamily Stehlíkové jsou však důležité i takzvané měkké projekty, které se mimo jiné zaměří na postupné vzdělávání sociálně vyloučených rodin.

„Musí pochopit a již teď chápou, že doba, kdy nemuseli nic dělat a dostávali všechno zadarmo, už skončila,“ uvedl Marek Podlaha z Ministerstva pro lidská práva a národnostní menšiny. Projekty by neměly podle Stehlíkové pouze zastavit sociální propad v ghettech, ale vrátit lokality zpět do města, o což stojí i sami Romové. „Cílem projektu je, aby se problémové lokality nerozrůstaly a znovu se staly atraktivní pro bydlení,“ dodala Stehlíková.

Podobné projekty se realizují v dalších 11 lokalitách. Obyvatelé Kojetínské ulice ale připravovaným plánům moc nevěří. Peníze z Evropské unie by ale podle Stehlíkové město určitě získat mělo. Už příští rok chce radnice investovat do přípravy projektů 1,5 milionu korun. „Projekty jsou rozděleny do určitých fází a kapitol, abychom i obyvatele těchto lokalit naučili lépe hospodařit a lépe se chovat k majetku,“ dodal primátor města Přerov Jiří Lajtoch (ČSSD).

V rámci integrovaného plánu rozvoje města se počítá například i se vznikem domu sociálních služeb, který by poskytoval například volnočasové aktivity a zázemí pro lidi ohrožené domácím násilím. „Služby nebudou zaměřeny jen na romské obyvatele. Sociální projekty zasáhnou tisíce klientů,“ doplnila ministryně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 22 mminutami

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 11 hhodinami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 18 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 20 hhodinami

Tři umělkyně z Mysova Hornu si hrají s významy i s diváky

Za výstavou s možná zvláštním názvem Mysův Horn, již nabízí Galerie Středočeského kraje (GASK), se skrývají tři dámy zvučných jmen: Veronika Bromová, Markéta Othová a Kateřina Vincourová. Všechny se na domácí scéně etablovaly v devadesátých letech, expozice tak, i díky svému pojetí, nabízí zajímavé srovnání.
včera v 07:20

Tábory bez elektřiny a internetu mají plno. Komfort děti nehledají

O prázdninové tábory v přírodě bez většího komfortu je zájem. Ročně na ně jezdí kolem dvou set padesáti tisíc dětí. Kapacity mají zaplněné už měsíce dopředu. Podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka je ale důležitý správný výběr. Potvrzuje to i dětský psycholog Petr Davídek. Podle něj je dobře zvolený tábor pro děti přirozenou a hravou formou rozvoje.
14. 7. 2025

Podmínka a peněžité tresty. Soud schválil dohody v brněnské bytové kauze

S peněžitými tresty odešli od soudu čtyři lidé obvinění z úplatkářství v korupční kauze týkající se nakládání s obecními byty v Brně. Jednomu z odsouzených soud navíc uložil ještě podmínku. Na trestech se dohodli se žalobcem. ČT to sdělil dozorující státní zástupce Michal Losa. Kauza z loňského dubna se podle médií týká městské části Brno-Řečkovice a Mokrá hora. Tři pachatelé v dohodě o vině a trestu prohlásili, že spáchali trestný čin podplácení, čtvrtý uvedl, že pomáhal při přijetí úplatku.
14. 7. 2025
Načítání...