Studenta zmrzačila podomácku vyrobená výbušnina

Pardubice - V jednom z pardubických internátů explodovala studentovi prvního ročníku chemické průmyslovky podomácku vyrobená výbušnina. Mladík přitom přišel o kus ruky. Chtěl si prý vyrobit silvestrovské petardy. Kromě toho, že se zmrzačil, ohrozil svého spolubydlícího. A nejen jeho. 

Teprve šestnáctiletý chlapec si výbušninu vyrobil zřejmě podle návodu, který našel na internetu. „Dnes máte na internetu volný přístup k různým návodům na výrobu třaskavin a výbušnin,“ upozorňuje zástupce ředitele domova mládeže Roman Pachovský.  

Mladík cestoval s výbušninou dokonce městskou hromadnou dopravou, a to až na internát, kde ji vyndal z batohu. Vzápětí směs několika běžně dostupných látek explodovala. Výbuch ho připravil o část levé ruky. Jeho spolubydlící vyvázl bez zranění. „Zapálil si a já mu chtěl popřát dobrou noc. Během deseti sekund se ozval výbuch. Honza měl zraněnou ruku, běžel ke dveřím a snažil se otevřít, ale nešlo mu to. Tak jsem dveře otevřel já,“ popisuje kritický okamžik spolubydlící. „Mladík utrpěl devastační poranění levé ruky až do výše zápěstí,“ shrnuje charakter zranění vedoucí lékař Záchranné služby Pardubického kraje Otomar Kušička.

Podle některých výpovědí si chtěl zraněný student vyrobit silvestrovské petardy. To se mu stalo osudným. Policie případ šetří jako trestný čin obecného ohrožení. „Na místě jsme zajistili podomácku vyrobenou třaskavinu, podle pyrotechniků se jednalo o látku HMTD,“ informuje Markéta Janovská, tisková mluvčí Policie ČR Pardubice.

Zbytky podomácku vyrobené výbušniny musel dnes dopoledne zlikvidovat policejní pyrotechnik. „Při likvidaci výbušniny zasahovali a asistovali i hasiči, aby nedošlo k případnému zahoření,“ dodává mluvčí HSZ Pardubického kraje Vendula Horáková.   

Zraněný chlapec je nyní v pardubické nemocnici a je mimo ohrožení života.