Liberecká radnice ruší jednu ze svých ubytoven

Liberec - Ve zrušené liberecké ubytovně žilo 180 lidí a nové bydlení má zatím jen stovka z nich. Dalších 80 se bojí, že v novém roce skončí na ulici. Jde převážně o Romy s dětmi, kteří si nedokážou během tří týdnů najít jiné ubytování. Zodpovědnost za náhlé stěhování si mezi sebou přehazují radnice a správce budovy. Romové z ubytovny v Sokolské ulici teď cítí jen bezmoc a zlost.

Barbora Šolková z organizace Člověk v tísni potvrdila, že zkušenosti s ubytováváním romských rodin jsou špatné. Ubytovnu čeká demolice. Radnice o tom informovala realitní kancelář, která budovu spravuje, už v říjnu. Téměř polovina ze 180 nájemců se ale o vystěhování dozvěděla na poslední chvíli. Podle správce budovy Rudolfa Gabčana ze společnosti Realbyt proběhlo vše podle zákona. Pro ubytovny totiž neplatí žádná výpovědní lhůta.

Mluvčí MÚ Liberec Martin Korych se však nechal slyšet, že během ústních jednání se správce vyjádřil, že má náhradní ubytování pro všechny rodiny. Podle radnice se lidé nemusejí bát, že skončí na ulici. Sociální pracovníci prý už hledají rodinám ubytování. Podle pracovníků organizace Člověk v tísni jde o největší problém, který museli za dobu své existence na Liberecku řešit.