Na Karlovarsku se začíná diskutovat o vybudování nové nemocnice

Karlovarsko - Nová nemocnice má nahradit konglomerát tří bývalých okresních nemocnic v Chebu, Sokolově a Karlových Varech, které dnes tvoří jednotně řízenou Krajskou nemocnici. Minulé vedení kraje přijalo při vytváření Krajské nemocnice koncept tří stejnoměrně se rozvíjejících částí, ale moc to nefungovalo. Konglomerát dodnes není schopný žít bez finančních injekcí krajského úřadu. Cheb a Sokolov prý teď žárlivě reagují na jakékoliv oklešťování svých skutečných anebo domnělých zájmů ve prospěch Karlových Varů.

Na přelomu let 2007 a 2008 vyvedla skupina lékařů a sester do ulic krajského města a před hejtmanství tisíce lidí, kteří protestovali proti způsobu, jak kraj řídí nemocnici. To byl zárodek hnutí Doktoři za uzdravení společnosti, které aktivně vstoupilo i na krajskou politickou scénu. Už tehdy bylo jedním z jeho priorit postavit novou nemocnici.

Hnutí ve volbách uspělo, přijalo nabídku vítězné ČSSD vstoupit do koalice, od programových priorit zatím neustupuje. Naopak, prosadilo je do koaliční smlouvy. Členka hnutí Berenika Podzemská se nechala slyšet, že postavit novou nemocnici bude levnější než investovat do těch stávajících, které prý navíc nevyhovují struktuře moderní krajské nemocnice.

Video Reportáž a vstup Zdeňka Soukupa
video

Reportáž a vstup Zdeňka Soukupa

Tím, že má vzniknout nemocnice na zelené louce někde v centrální části kraje, pravděpodobně na Sokolovsku, se trochu otupila rivalita velkých měst a navrch začínají mít pragmatičtější hlediska. Například starosta Chebu Jan Svoboda (ODS) si myslí, že pokud bude nová nemocnice dobře fungovat, lidé si zvyknou.

Nová nemocnice by měla stát nejdříve za osm let. Mluví se o tom, že bude stát miliardy korun. Odpůrci říkají, že je to v říši snů. Je tu ovšem zkušenost například ze sousedního Plzeňského kraje, kde na zelené louce vznikla třeba nemocnice v Domažlicích.