Sociální služby v krajích se propadají do krize

Praha - Organizace poskytující sociální služby seniorům a
zdravotně postiženým se po Novém roce ocitly ve velkých finančních
potížích. Některé dokonce mluví o ukončení činnosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) totiž poslalo krajům na dotace
méně peněz než loni. Ministr Petr Nečas slíbil, že regiony ještě
dostanou dodatečné prostředky.

Problém se zřejmě dostane i do sněmovny - středočeský hejtman David Rath chce téma financování sociálních služeb otevřít na nejbližší schůzi. Chystá také protestní dopis ministru Nečasovi a premiérovi Mirku Topolánkovi.

Na financování služeb ve středních Čechách chybí zhruba 250 milionů korun. Podobná situace panuje i v dalších krajích. Například sociálnímu systému Olomouckého kraje bude letos chybět přibližně 470 milionů korun. Ve čtvrtek se tím má zabývat vedení kraje. Do Jihomoravského kraje má letos putovat o 260 milionů korun méně než loni. Kraji Vysočina by mělo letos chybět 135 milionů korun. Stěžuje si i Liberecký kraj - místo 320 milionů korun dostal jen 170 milionů. Na jihu Čech chybí oproti loňsku 200 milionů korun. Ministerstvo tady snížilo dotace nejvíc pobytovým zařízením, mezi které patří domovy důchodců.

Video Reportáž o sociálních službách na Liberecku, vstup o situaci na jihu Čech
video

Reportáž o sociálních službách na Liberecku, vstup o situaci na jihu Čech

MPSV dostalo ve státním rozpočtu méně peněz než loni. Zatímco loni šlo na dotace 6,8 miliardy korun, v letošním roce by mělo jít o částku o dvě
miliardy nižší. Další peníze se snaží ministerstvo získat dodatečně. "Máme
příslib, že se v nejbližší době uvolní 1,5 miliardy korun na sociální
služby, kterými bychom mohli dofinancovat ty nejkřiklavější problémy," řekl dnes náměstek ministra Marián Hošek.

Hrozící krizi v oblasti sociálních služeb chce na nejbližším zasedání řešit
Rada Asociace krajů ČR. Na 28. ledna plánují někteří pracovníci domovů pro seniory a ústavů pro zdravotně postižené protestní akce, aby na své obtíže upozornili veřejnost.

Problémy s financováním sociálních služeb souvisí mimo jiné se zákonem o sociálních službách. Zákon zavedl příspěvky na péči zdravotně postiženým, sami si mají rozhodnout, jaké služby a u koho si zaplatí. Lidé si ale často peníze nechávají a organizace, které poskytují služby, na tom ztrácejí. Ministerstvo chystá novelu zákona, která by to měla upravit. Například lidé s nejnižším příspěvkem by měli mít v budoucnu povinnost aspoň část peněz skutečně zaplatit poskytovatelům služeb.

Domov pro seniory
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24