Ústečtí policisté mají nové speciální čluny

Ústí nad Labem - Severočeská policie dostala dva nové čluny v ceně milion korun. Policie je chce kromě běžného hlídkování na řekách používat hlavně při povodních. Doteď totiž takové lodě záchranáři neměli. Ústecký kraj letos věnoval integrovanému záchrannému systému přes tři milióny korun. Kromě policie nakoupil techniku i hasičům a záchranné službě.

Záchrana tonoucích, pátrání ve vodě, ale hlavně povodně. Při tom všem využije severočeské policie dva nové čluny. Za necelý milion korun je koupil krajský úřad. Záplavy postihly Ústecký kraj v posledních letech čtyřikrát. Policisté sice čluny měli, v zatopených oblastech ale byly kvůli hlubokému ponoru nepoužitelné. Podle velitele pořádkové jednotky Rudolfa Výborného právě tato zkušenost donutila kraj jednat.

Nové čluny by měly záchranářům pomoct paradoxně i při dopravních nehodách. V polovině prosince bude totiž otevřen úsek dálnice D8 od státních hranic s Německem do Ústí nad Labem a silnici mezi Ústím a Lovosicemi tak čeká zvýšený nápor kamionů. „Může se stát, že tam bude velká dopravní nehoda, nedostane se tam vrtulník ani záchranka. Takže s těmito čluny se tam my dostaneme,” dodává Výborný. S tím souhlasí i hejtman Jiří Šulc: „Nejrychlejší cestou dostat se někam doprostřed toho úseku mezi Lovosice a Ústí je po řece.

Policisté přiznávají, že bez finanční dotace od kraje by sami čluny pořídit nemohli. Čluny si ale nejprve důkladně vyzkoušeli a vybrali je především podle výkonu. „Stát nemá peníze skoro na nic a někdy zanedbává tyto složky,” posteskl si hejtman Šulc.