Protikorupční policie prověřuje zdravotnický holding v Hradci Králové

Hradec Králové - Královéhradecká expozitura protikorupční policie prověřuje oznámení, které se týká hospodaření Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Holding řídí činnost všech krajských zdravotnických zařízení v Královéhradeckém kraji. Pochybení při výběrových řízeních odhalil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který společnosti Centrální zdravotnická zadavatelská, dceřiné firmě holdingu, uložil pokuty 50 a 60 tisíc korun.

„Obsah podání nejsem oprávněn sdělovat, neboť prověřování i případné trestní řízení je neveřejné,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Podle něj nelze odhadnout, jak dlouho by prověřování mohlo trvat: „Záleží na jeho výsledcích a od toho se budou odvíjet i případné lhůty a další postupy.“ Holding údajně soustavně porušoval zákon při zadávání veřejných zakázek. Šlo o zakázky za minimálně 56 milionů korun a v převážné většině případů nebylo žádné poptávkové řízení.

Nové vedení Královéhradeckého kraje nechalo zpracovat audity hospodaření zdravotnického holdingu, které prokázaly, že krajská zdravotnická zařízení dluží zhruba 175 milionů korun. Server Aktuálně.cz v úterý uvedl, že podnět na prošetření hospodaření holdingu podal na policii a k antimonopolnímu úřadu senátor a krajský zastupitel Vladimír Dryml (ČSSD). 

Kraj chce od roku 2010 sloučit všechna zdravotnická zařízení

Kraj nyní připravuje opatření na zlepšení hospodaření, ustanovil také pracovní skupinu, která se situací v nemocnicích zabývá. Nechává zpracovat i koncepci zdravotnictví a od začátku roku 2010 plánuje sloučení všech zdravotnických zařízení do jediného subjektu.

Bývalý náměstek hradeckého hejtmana a šéf zdravotnického holdingu Rostislav Všetečka (ODS) závěry auditu odmítá: „Holding byl a stále je tržním subjektem a podle toho se také choval. Věřím, že kdybych dostal možnost s auditory alespoň půl hodiny hovořit, mnoho věcí by se vyjasnilo a jako profesionálové a odborníci by jistě shledali mnoho problémů uvedených v auditu za marginální.“

Rostislav Všetečka
Rostislav Všetečka