Jednou z nejhezčích českých orchidejí je vstavač osmahlý. V minulosti ho lidé mohli na východě Čech vidět na minimálně dvou stech místech. Dnes ochranáři vědí pouze o třech stanovištích. A jak říkají, řadu lokalit zlikvidoval svojí činností člověk většinou z pouhé neznalosti. „Ani Státní ochrana přírody nemá dostatek informací, a proto vlastně ani nemůže dostatečně účinně chránit příslušné lokality,“ říká David Číp z Českého svazu ochránců přírody. „Často za námi chodí investoři a ptají se, zda v těch a těch lokalitách je nějaký výskyt živočichů či rostlin. Takže určitá databáze by byla přínosem pro naši práci,“ přidává svou zkušenost Petr Filipec z Městského úřadu v Jaroměři.
Vznik mapy ochranářům zabere stovky hodin. Sběr dat je vůbec nejnáročnější fází projektu. Údaje dobrovolníci sbírají o rostlinách i živočiších. „Teď jsme na jižním okraji Hradce Králové. Tato lokalita bude určitě zaznamenána do mapy, protože je významným zbytkem lužních lesů v okolí Hradce Králové a díky tomu by se mohlo zachránit více jak dvacet pět druhů chráněných živočichů, které zde žijí,“ vysvětluje entomolog Tomáš Kopecký.

Reportáž Přemysla Šrámka
Pokud se projekt v Královéhradeckém kraji osvědčí, ochranáři ho rozšíří na celou Českou republiku. „Samozřejmě je to velice užitečná věc, že se takový materiál připravuje. Ale to investora nezbavuje povinnosti například zadávat biologické průzkumy a podobně,“ připomíná Bohuslav Mocek z přírodovědeckého oddělení Muzea východních Čech.
Ochranáři předpokládají, že mapování významným přírodních lokalit královéhradeckého kraje potrvá nejméně pět let.