Novou přírodní rezervací na Kleti vede i turistická stezka

České Budějovice - Nejvyšší vrchol Blanského lesa Kleť se více otevře turistům. Přírodní rezervaci, zřízenou k ochraně vrcholové části hory, protnula nová stezka. Vyznačili ji sami ochránci přírody, kteří odmítli oblast uzavřít. Chtějí ukázat, jak vypadá území ponechané vlastnímu vývoji, kde se netěží stromy.

Na vrchol Blanského lesa se turisté dostávají většinou lanovkou z Holubova, někteří stoupají nahoru po kamenité cestě vedoucí mezi stožáry. Turisté směřují k rozhledně, přírodní rezervaci míjejí. Starosta Holubova Jaroslav Franěk to chce ve spolupráci s ochránci přírody změnit: „Když se přijde na Kleť a podíváte se okolo k nám na Holubov, tak tady je nejhezčí místo.”

A právě do této rezervace, zřízené před padesáti lety, teď chtějí ochranáři zavést skupiny návštěvníků. „Je třeba aby se to otevřelo, aby sem lidé přišli a viděli to,” dodává Franěk. Podle ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny Františka Pelce se rezervace stane místem pro monitorování přírodních procesů: „Cílem je sledovat, jak se vyvíjí příroda bez lidského zasahování, hospodaření.”

Nové stezka měří 5 kilometrů, má sedm zastávek, na nichž správci postavili panely s informacemi o rezervaci. „V těchto územích rostou cenné rostliny, žijí v nich cenní živočichové, druhy, které jsou chráněné a ohrožené,” upřesňuje pracovnice CHKO Blanenský les Tereza Francírková. Převýšení stezky je 250 metrů, pohybovat se po ní nesmí cyklisté. Naopak sem budou moci zajíždět lyžaři. „Budeme se snažit projet i lyžařskou stopu,” dodává vedoucí Správy CHKO Blanský les Jan Flašar.

Kleť je nejvyšším bodem Blanského lesa, sahá do výšky 1084 metrů. Na jejím vrcholu se tyčí kamenná rozhledna. Sto metrů pod ní stojí hvězdárna. Vrchol je přístupný v létě i v zimě. Ročně ho navštíví přes sto tisíc turistů.