Nezávislí demokraté sestavili v Sokolově falešnou kandidátku

Sokolov - Sokolovská policie dnes obvinila dva členy politické strany Nezávislí demokraté. Na jejich 18členné kandidátce do městského zastupitelstva v Sokolově bylo podle vyšetřovatele 16 lidí, kteří o své kandidatuře ani nevěděli.

Na falešnou kandidátku upozornil případ Olgy Salomonové, která v komunálních volbách kandiduje už za jinou stranu. „Za Evropské demokraty jsem podepisovala přihlášku, kandidátku, sama jsem ji vypisovala. Ale za Nezávislé demokraty, stranu (Vladimíra) Železného - o tom vůbec nic nevím,“ rozčiluje se kandidátka ED Olga Salomonová.

Kandidátku Nezávislých demokratů sestavovali dva její sokolovští členové, 58letá žena a 65letý muž. Podle úředníků tu osobní údaje cizích lidí a falešné podpisy uvedli nejspíš kvůli větší šanci na úspěch ve volbách. Udělali ale spoustu chyb. „Byly to nedostatky formálního rázu, chyběly podpisy, nesouhlasila jména nebo byla zkomolená jména na kandidátní listině a na čestných prohlášeních, takže jsme vyzvali zmocněnce politické strany, aby chyby odstranil,“ popisuje případ Dagmar Mašková, která má na sokolovské radnici na starosti registraci voleb.

Městský úřad v Sokolově navíc předal celý případ policii, která autory kandidátní listiny obvinila „z trestných činů maření přípravy a průběhu voleb nebo referenda a z trestného činu poškozování cizích práv. Hrozí jim odnětí svobody až na tři léta,“ říká mluvčí sokolovské policie Blažena Kašparová.

„Pro naši stranu je to velice nepříjemná situace, protože na základě pochybení nebo hrubé chyby našich dvou členů se dostává naše strana do špatného světla,“ uvědomuje si předseda krajské organizace Nezávislých demokratů Miroslav Vaněk. Krajské vedení strany už všechny kandidáty odvolalo a o místa v sokolovském zastupitelstvu usilovat nebude.

Případem falešné kandidátky v Sokolově se zabývala republiková rada Nezávislých demokratů. Ta rozhodla o vyloučení obou členů strany, kteří kandidátku sestavovali.