Podle inspektorů z odboru životního prostředí radnice v Bystřici nad Pernštejnem snad jedinou chybu udělala společnost EON, když včas nenahlásila, že musí z technologických důvodů odstavit z provozu turbínu vodní elektrárny. Zákonem stanovené minimální průtoky vody nicméně nebyly porušeny, a proto inspektoři za úhyn tisíců ryb nemají koho stíhat.
Navíc byli rybáři podle Povodí Moravy včas informováni: „Veškerá manipulace a ohlašovací povinnost při mimořádné manipulaci na vodním díle Vír II byla podle platného manipulačního řádu a všechny dotčené subjekty byly v dostatečném předstihu uvědoměny.“ Povodí také upozornilo, že vírská vyrovnávací vodní nádrž není určená k chovu ryb.

reportáž Radovana Daňka
Vyrovnávací vodní nádrž prochází opravami a kvůli zachování bezpečnosti pracovníků musela být asi na 4 hodiny zastavena i vodní elektrárna, což způsobilo další pokles hladiny a následný úhyn ryb i na řece Svratce. Inspektoři se navíc domnívají, že nedošlo k tak vážné újmě na životním prostředí, jak se původně zdálo a čekají ještě na seriozní vyčíslení škod. Vzhledem k tomu, že ryb uhynuly tisíce, je možné, že se nakonec všechny strany dohodnou na nějaké formě kompenzace.