V Invalidovně bydlelo až 1400 lidí, kteří měli k dispozici nemocnici, školu i kapli. A právě zázemím návštěvníky 12. září v den otevřených dveří provedou pracovníci Vojenského ústředního archivu, který v Invalidovně sídlí. Jeho ředitel Josef Žikeš informoval, že exkurze bude zahrnovat prohlídku pracovní linky, kotelny, „sprchárny“, ale i vězení.
Ředitel Vojenského historického archivu Július Baláž prozradil, že podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera měli invalidé buňku s 37 lůžky, přičemž se jejich počet postupně snižoval na 33 lůžek. Dominanta Karlína je běžně uzavřená veřejnosti. Dovnitř, ovšem jen do historického archivu, smějí jen objednaní badatelé. Do druhého patra, kde se nachází archiv ministerstva obrany, nesmějí ani oni.

Reportáž Luďka Jíry
Povodeň v roce 2002 se podepsala na stavu budovy, zničila i značnou část archiválií. Ministerstvo obrany od té doby mluví o nutnosti se přestěhovat. Invalidovna už mohla několik let fungovat třeba jako hotel, stála o ni totiž řada soukromých investorů. Pro archiv se ale nenašel odpovídající objekt, a tak z případného prodeje sešlo.
„Ministerstvo obrany vyčlenilo finanční prostředky na rekonstrukci bývalého vojenského gymnázia na Ruzyni. V roce 2014 by se měl archiv z Invalidovny přestěhovat,“ nechal se slyšet Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany. Až se Vojenský ústřední archiv vystěhuje, ministerstvo obrany bude muset Invalidovnu přednostně nabídnout státním institucím. Zájem o ni už projevila filozofická fakulta, která by tu chtěla zřídit univerzitní kampus.
