Prachatický kostel skrýval vzácné malby

Prachatice – Unikátní nástěnné malby spatřily světlo světa při práci památkářů v Prachaticích. Skrýval je presbytář tamního kostela svatého Jakuba. Některé jsou až 600 let staré. Malby patří k výjimečným nálezům letošního roku. Restaurátorům se ve zdech navíc podařilo najít dvě vrstvy maleb - renesanční a gotickou, a to z předhusitské doby. Objev je podle památkářů o to cennější, že nástěnné malby jsou ve velmi zachovalém stavu.

Malby na jižní straně kněžiště znázorňují peklo, duši v očistci, ale i ďábla s čarodějnicí. Ďábel zůstal bez očí. „Je divné, že to poškození je zrovna na očích. Je dost možné, že do toho ještě i ryli,“ odhaduje restaurátor Jiří Mašek při zkoumání maleb. 

Zřejmě v 17. století pak postavy přikryl vápenný nátěr. „Nález těchto maleb rozmnožuje možnosti poznání středověkého stavitelství, středověkého malířství,“ říká ředitel Národního památkového ústavu České Budějovice Petr Pavelec. 

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Jednotlivé obrazy od sebe oddělují zelené sloupy a oblouky. Pásy omítek museli restaurátoři postupně seškrabávat skalpelem. „Malba se potom dočišťuje skelnými vlákny, aby na ní nezůstaly žádné zbytky nátěru,“ popisuje postup Jiří Mašek.

Restaurátoři postupně odkrývají dvě vrstvy maleb - renesanční i gotickou. „Ty malby jsou neobyčejně krásné a neobyčejně dobře zachované,“ pochvaluje si ředitel Petr Pavelec. 

Na severní stěně kostela restaurátoři odkrývají postavu knížete Václava. „Kolem sv. Václava jsou erby, jsou tam i nápisové pásky. Ty erby zřejmě souvisejí s donátory kostela,“ říká restaurátor Tomáš Skořepa.   

Restaurátorské práce platí místní farnost. Peníze na projekt získala z evropských fondů. „Veškeré restaurátorské práce mají hodnotu cca 16 milionů korun,“ uvádí zástupce farnosti Jan Plánek.   

V kostele budou restaurátoři pracovat až do konce října. V sobotu 24. října představí malby poprvé bez lešení.

/*json*/{"map":{"lat":49.012711,"lng":13.99719,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.012711,"lng":13.99719,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/