Starý parovod ve Smiřicích hrozí zřícením

Hradec Králové - Stará železná konstrukce nepoužívaného parovodu ve Smiřicích na Královéhradecku hrozí zřícením. Vede přitom nad silnicí, kudy jezdí i linkové autobusy, včetně ranních a odpoledních spojů s dětmi ze škol. Nyní se zdá, že vlastník podniká kroky, jež by měly toto nebezpečí eliminovat. S rozebráním nefunkčního potrubí se začne v okamžiku, kdy bude vybrána vhodná firma.

Prorezlá a poškozená železná konstrukce starého parovodu visí nad silnicí v Hradecké ulici ve Smiřicích na vlásku. „Není těžké domyslet si, co by následovalo třeba při pádu před či na autobus plný cestujících,“ napsal do redakce ČT divák Miroslav Cejnar. „Určité riziko skutečně hrozí. Nemyslím si ale, že by spadl samotný parovod. Ta konstrukce, po níž vedou kabely, je ale shnilá,“ říká smiřický starosta Luboš Tuzar. 

Dopravní značky, které označují výšku poškozené konstrukce, neodpovídají skutečnosti a radnice je chce vyměnit. Nepoužívané potrubí parovodu patří pražské firmě Helior, která provozuje v nedalekých Černožicích teplárnu. Smiřická radnice ji na vážné riziko pádu konstrukce upozornila. „Máme v plánu daný úsek rozebrat a ekologicky zlikvidovat. Již byla oslovena firma, která zpracovává nabídku na zlikvidování tohoto úseku,“ uvádí vedoucí výroby teplárny Černožice Tomáš Černý. „Jsem rád, že to vzali konečně za své. Věřím, že z důvodu zbytečnosti a nefunkčnosti konstrukce bude odstraněná a bude tak po problému,“ dodává starosta Tuzar. Podle něj chce nebezpečnou konstrukci vlastník potrubí odstranit do dvou měsíců.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

/*json*/{"map":{"lat":50.299694,"lng":15.865041,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.299694,"lng":15.865041,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/