Dravci, kteří měli štěstí a po zranění se mohli vrátit do volné přírody, pustily na svobodu děti ze speciální školy Svítání v Pardubicích. „Názorná ukázka je pro žáky to nejlepší, co může být v rámci výuky využito,“ říká učitelka ZŠ Svítání v Pardubicích Michaela Spurná. „Ve stanici bylo deset zvířat, z toho byli dva kalousové ušatí, dva puštíci, dvě káňata a čtyři poštolky,“ vypočítává vedoucí záchranné stanice živočichů Pasíčka Josef Cach.
Jedno z káňat se přiotrávilo, záchranáři ho léčili dva a půl měsíce. Nejen jedovaté návnady, ale třeba i dráty vysokého napětí a automobily představují pro dravce největší riziko. Bohužel téměř polovina poraněných zvířat zahyne nebo už se do volné přírody nikdy nevrátí. „V průběhu roku projde stanicí pět set až sedm set zvířat ročně,“ připomíná Josef Cach.

Reportáž Erika Knajfla
Pokud člověk poraněného nebo oslabeného dravce najde, měl by se ho co nejméně dotýkat. Když zvíře jeví zájem, stačí ho nakrmit syrovým myším nebo kuřecím masem a v prostorné lepenkové krabici ho co nejrychleji dopravit k veterináři.