Radnice Prahy 3 zachránila parčík v Kouřimské ulici

Praha 3/Vinohrady – Parčík v Kouřimské ulici na pražských Vinohradech nakonec zůstane tak, jak je, a žádná stavba na něm nevyroste. Starousedlíci tak vyhráli boj za záchranu kousku zeleně. Přesvědčili Městskou část Praha 3, aby pozemek odkoupila od investora, který jej vydražil v aukci a chtěl na něm postavit několikapodlažní budovu. Umožnila to chyba v územním plánu, která malý parčík uváděla jako stavební parcelu.

Vlastník parčíku Česká spořitelna jej před dvěma roky nabídla do dražby. Lidé bydlící v okolí okamžitě začali podpisovat petici za zachování zeleně, aukci však nezabránili. Parčík vydražil za 10 milionů soukromý investor se záměrem prostor zastavět. Radnice Prahy 3 však poté starousedlíkům přislíbila, že se pozemek pokusí získat, a slib teď zřejmě splní, radní schválili jeho odkup za 11 a půl milionu korun. „Velmi jsme s tou stavbou nesouhlasili a nabízelo se logické řešení, že městská část ten pozemek koupí za cenu obdobnou té, za jakou byl prodán,“ uvedla starostka MČ Praha 3 Milena Kozumplíková (ODS).

Lidé z Kouřimské jsou spokojeni, že radnice v tomto případě hájila veřejný zájem. Na druhou stranu ale běsní kvůli tomu, že na sousedním pozemku, který jako stavební parcelu koupila jiná společnost, povolila megalomanskou stavbu obchodně-administrativního centra. Z původně prezentované pětipodlažní budovy se během schvalovacího procesu stala čtrnáctipodlažní. „Byli bychom rádi, kdyby se investor alespoň vrátil k původnímu plánu, že tu postaví pětiposchoďový obytný dům, a ne monstrum, které by ještě navíc zasahovalo do Vinohradské ulice,“ zdůraznila zástupkyně Občanského sdružení Kouřimská Eva Pertlová.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Připomínky občanského sdružení úřad neřešil, neuznal jej totiž jako účastníka řízení. „Nejde pouze o to, kolik podlaží budova bude mít. Tato poslední stavba splňuje územní principy i zákonné podmínky včetně všech emisních limitů,“ prohlásil mluvčí MČ Praha 3 Jan Sotona. Občanské sdružení Kouřimská podalo k městskému soudu na Magistrát a Městskou část Praha 3 žalobu, kterou se chce domoci účastenství v územním a stavebním řízení.

Zahájení stavby se sdružení zatím pozdržet podařilo.

Park
Park