Nová koncepce školství na Pardubicku vyvolává rozruch

Pardubice – Pardubický kraj chce některé školy sloučit, protože počet žáků klesá a nedaří se naplňovat třídy. Vysloužil si však kritiku od kantorů za to, že s nimi nový plán neprojednal. Dokument, který z úřadu unikl na internet, je podle ředitelů špatně připravený. Takzvaná optimalizace školství v kraji vylekala i studenty.

Náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU-ČSL) informoval, že počet žáků klesl z 28 na 23 tisíc. Sloučit některé školy je prý nutné. Ředitelé škol jsou ale v šoku. Při zpracování koncepce je nikdo o konzultaci nepožádal. Přitom dokument, který z krajského úřadu unikl a je v oběhu na internetu, uvádí konkrétně ty školy, které by se měly sloučit a opustit stávající prostory.

To je i případ stavební školy v Rybitví. „Mám obavy, zda ten dokument vytvářeli kompetentní odborníci. Je to mrhání veřejnými prostředky,“ nechal se slyšet ředitel SOŠ a SOU stavební Rybitví Jaroslav Pakosta. Nejsou to ani dva roky, kdy škola z veřejných prostředků investovala do výstavby učeben a dílen 132 milionů korun. Teď by je měla opustit. Roman Línek k tomu řekl, že každá škola má svou investiční historii, která však nemůže být jediným argumentem.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Krajskou radní zodpovědnou za školství Janu Pernicovou se redaktorům ČT dnes kontaktovat nepodařilo. Na čtvrtek už ale svolala tiskovou konferenci, na které chce koncepci školství představit veřejnosti.