Obří sumec skončí v udírně

Přebozy u Kouřimi – Obřího sumce vylovil dnes v noci rybář David Boháč z rybníka Přebozy u Kouřimi. Polapený král vodních hlubin měří celých 221 centimetrů a patří tak mezi největší úlovky v Česku. Rybolovec jej udolal až po namáhavém souboji, než parádní úlovek skončil na udici, tahal ho z vody s pomocí kolegy dvacet minut a nést ho nakonec museli tři dospělí muži. Sumci patří k největším rybám, které v tuzemsku žijí, mohou dosáhnout hmotnosti až 100 kg. Jsou typickými dravci, kteří patří k dlouhověkým rybám, dožívají se běžně věku až 40 let.

David Boháč je zkušený rybář, už několikrát chytil metrového sumce. Letos si předsevzal, že uloví rybu dlouhou alespoň metr a půl. Ta, kterou v noci vytáhl z přebozského rybníka, však předčila jeho očekávání. „Měří 221 cm, váhu nevíme. Není kde ho zvážit, ale odhadujeme 60 až 90 kg, nesli jsme ho tři a měli jsme s ním veliké problémy,“ prohlásil David Boháč. Jako návnada posloužil perlín, asi třiceticentimetrová rybka. Obřímu sumci už také dali jméno. „Holdegrón, to je z Rumcajse,“ doplnil úspěšný rybář a odborník na ryby, ekolog Martin Dušek z Liberce ujistil: „Opravdu se jedná o mimořádný exemplář tohoto druhu.“

Český rekord drží 255 cm dlouhý sumec, kterého rybáři vytáhli z vody před deseti lety. Větší šance ulovit takhle velkou rybu je třeba na dolním toku Labe nebo v údolních nádržích. „V malé nádrži působí taková ryba jako vrcholový predátor a dost razantně omezuje výskyt dalších ryb,“ dodal Martin Dušek.

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové

David Boháč zpravidla vrací své úlovky zpátky do vody. Rekordního sumce však unavil dlouhým zápolením a převozem, Holdegróna tak nejpravděpodobněji čeká udírna.

/*json*/{"map":{"lat":50.025706,"lng":15.024366,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.025706,"lng":15.024366,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Obřího sumce vylovil dnes v noci rybář David Boháč z rybníka Přebozy u Kouřimi.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24