Ústecký kraj v červnu nevyhlásil stav nebezpečí, pochybil?

Děčínsko – Starostové z Děčínska, jejichž obcemi se před měsícem prohnala blesková povodeň, kritizují Ústecký kraj, že tehdy nevyhlásil stav nebezpečí. Nedosáhnou teď totiž na stoprocentní dotace od státu. Dostanou jen osmdesát procent a nemají peníze na spolufinancování oprav. Konečný účet za červnovou bleskovou povodeň je přes 130 milionů korun.

Velká voda podemlela silnice, poničila mosty, některé domy zaplavila až do výše jednoho metru. Starostka Kunratic Květa Božiková uvedla, že škody se v obci vyšplhaly na 12 milionů korun. Jsou zde poničené mosty, škody na místních komunikacích a porušená hráz vodní nádrže.

Jen odstranění prvních škod a naplavenin přišlo obecní kasy na statisíce. Starostové tvrdí, že jim odstraňování škod zkomplikoval i Ústecký kraj, který při povodních nevyhlásil stav nebezpečí. Při vyhlášení takového stavu totiž stát zaplatí všechny škody na majetku obcí, teď ale dosáhnou maximálně na osmdesátiprocentní dotace. Na zaplacení zbylých dvaceti procent peníze nemají.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Starosta Janské Petr Kubišta hovoří o likvidační situaci. Kraj se brání a tvrdí, že při povodních nepochybil. „Pro vyhlášení stavu nebezpečí nebyly naplněny zákonné důvody, celá blesková povodeň byla tak rychlá, že obce ani nestihly vyhlásit druhý a třetí stupeň povodňové aktivity,“ sdělila mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Problém s nedostatkem peněz řeší i Ústecký kraj. Škody na jeho silnicích přesáhly 70 milionů korun. O dotace chce stejně jako obce požádat stát.