Na Rokycansku pátrají dobrovolníci po hrobech ruských vojáků

Plzeň - Obce na Rokycansku pátrají po hrobech ruských vojáků, kteří v regionu padli na konci války. Požádalo je o to ruské velvyslanectví. Zastupitelský úřad se snaží doplnit centrální evidenci válečných hrobů, a po celé republice proto rozeslal seznamy se jmény padlých příslušníků Rudé armády. Pátrání ale není jednoduché, pamětníků už je málo.

Na Rokycansku pátrá po válečných hrobech na hřbitovech i rozpadlých pomníčcích v lesích parta nadšenců. Vychází přitom ze seznamu od ruského velvyslanectví. Rokycanska se týká 14 jmen – a 12 z nich se už podařilo najít. Například na hřbitově v Mýtě u Rokycan leží hromadný hrob sedmi vojáků. „Kromě těch vojáků je tam pohřbena i lékařka lazaretu, která zemřela snad na tyfus,“ uvedl místostarosta Mýta, pamětník Jan Auinger. Správce hřbitova, Jan Veverka, si ještě pamatuje, když vojáky pohřbívali. Bylo mu šest let a uložení každého mrtvého do hrobu prý doprovázely čestné salvy. Ne všichni vojáci ale padli na Rokycansku hrdinnou smrtí na bojišti – jeden třeba spadl pod tank, další spadl z houpačky.

V Plzeňském kraji pátrá po hrobech ruských vojáků šest obcí s rozšířenou působností. Celkem mají ověřit 95 jmen. Pátrači ještě chtějí dát výzvu do novin. Doufají, že by se jim mohl ozvat další pamětník tehdejších událostí.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové