Deště na Turnovsku přinesly i sesuvy půdy

Dolánky (Turnovsko) - Následky dešťů, které začátkem týdne rozvodnily toky v Libereckém kraji, zaměstnávají také geology. Na několika místech došlo k rozrušení půdy. Přestože bezprostřední nebezpečí nyní nehrozí, je potřeba sesuvy co nejdříve odstranit a zajistit problémová místa pro případ nových dešťů. S hukotem jako při bouřce se třeba v Dolánkách u Turnova utrhnul kus svahu i s mezinárodní silnicí číslo deset do Harrachova.

Zhruba 600 kubických metrů jílu, kamení a stromů zavalilo zahradu rodinného domu. Provoz na silnici řídí semafory, objížďka pro kamiony tu není možná. Starostka Turnova Hana Maierová (Nez.) potvrzuje, že laický úsudek budil v době dešťů obavy, aby sesuv dále nepokračoval. „Pokud je doprava odvedena na tu stabilní část, která je v původním zářezu, nehrozí, že by se to bezprostředně utrhlo,“ říká Zdeněk Fišer, krizový manažer z městského úřadu v Turnově. Silničáři plánují opravu ještě letos. Zajištění svahu a kus nové silnice přijde na dva miliony korun.

V dešti se sesula také část bloku pod hradem Vranov nad Malou Skálou. Kameny se skutálely až k nejbližším domům. S opravou, kterou obec odhaduje na miliony korun, musí vypomoci i horolezci. „Nebezpečí pádu potrvá až do jara. Předpokládám, že všechno bude spravené do konce března, aby mohla sezona začít,“ uvedl starosta Malé Skály Jiří Nejedlo (ODS). K sesuvům přitom docházelo už při srpnových povodních. Ve vzduchu třeba visí staré koleje na nádraží ve Frýdlantu.

Video Reportáž Milana Brunclík
video

Reportáž Milana Brunclík

Vranov nad Malou Skálou
Vranov nad Malou Skálou