Ultralehké letadlo „přistálo“ v Jeseníku na střeše budovy

Jeseník - V Jeseníku se dnes zřítil ultralehký kluzák. Jeho pilot se pokoušel nouzově přistát na fotbalovém hřišti nedaleko centra města. Manévr mu ale nevyšel a letadlo spadlo na střechu budovy v těsné blízkosti koupaliště. Pilot z havárie vyvázl jen s lehkým zraněním. Podle policie se jednasedmdesátiletému muži nepodařilo nastartovat motor, když chtěl vystoupat výš.

Ultralehký kluzák se na budovu koupaliště zřítil kolem půl deváté ráno. Letadlo zachytilo o jeden z komínů, dopadlo na střechu a zůstalo zaklíněné asi pět metrů nad zemí. Na místo okamžitě vyrazili záchranáři. Pilot v tu dobu už sám z letadla vystoupil, přesto jej převezli do jesenické nemocnice. Muž tvrdí, že se snažil znovu nabrat výšku. Vyklopil proto z trupu kluzáku pomocný motor. Ten ale nenaskočil. Pilot se proto snažil dostat k fotbalovému hřišti, už tam ale nedoletěl. 

Z havarovaného vraku unikly nebezpečné látky, které museli likvidovat hasiči. Zcela zničený kluzák pak prohlédli letečtí inspektoři. O příčině pádu ale mluvit nechtěli. 

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Trosky letadla sundavali hasiči ze střechy pomocí speciálního jeřábu. Podle předběžných odhadů dosáhla škoda na letadle asi 800 tisíc korun. Dalších 100 tisíc pak na střeše. Trosky navíc poničily jedno z aut, které bylo zaparkované před budovou.