Soběslavská Jitona s proměnou výroby propustí 140 lidí

Soběslav – Jeden z nejvýznamnějších českých výrobců nábytku, soběslavská Jitona, propustí v rámci restrukturalizace výroby v nadcházejících měsících 140 lidí (Jitona celkem zaměstnává 827 pracovníků). Firma ze Soběslavi přesouvá výrobu dýhovaných sortimentů do závodů v Klatovech a Třebíči. V Soběslavi, kde je její nejstarší závod, zachová výrobu sesazeného dýhového formátu a úpravu nábytku na zakázku.

„Firma nám nahlásila v pondělí hromadné propuštění 140 zaměstnanců,“ řekl České televizi ředitel táborského úřadu práce Pavel Kaczor. Oficiálně Jitona oznámila propouštění pouze šedesáti lidí, protože osmdesát pracovních míst v Klatovech a Třebíči nově vznikne. Představitelé pracovního úřadu a města ale předpokládají, že nabídku zaměstnání v jiném kraji přijme pouze desetina těch, kteří přijdou o úvazky v Soběslavi. Výpověď dostanou k 31. květnu.

Z radnice zaznívá, že propouštění přichází v nejnevhodnější dobu. Zaměstnanců se totiž zbavovaly i další místní podniky a míra nezaměstnanosti v mikroregionu šplhá na rekordní úroveň. „Očekáváme zhruba patnáctiprocentní nezaměstnanost,“ posteskl si ředitel Úřadu práce v Táboře Kaczor.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Zeštíhlení závodu si podle generálního ředitele Jitony Martina Kováře vyžádaly současné nepříznivé podmínky na evropském trhu, například posilující koruna vůči euru či konkurence výrobců z Asie a Pobaltí. Výrazně se zvyšuje cena vstupních materiálů, například cena dřevotřísky stoupla ze 105 na 155 eur (3 780 Kč) za metr krychlový. Firma je schopna naplnit zakázkami a investičně podporovat dva závody, tři už ne, uvedl Kovář.

/*json*/{"map":{"lat":49.265431213429,"lng":14.713515043259,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

V závodě v Klatovech Jitona vyrábí demontovaný nábytek pro společnost Ikea, závod v Třebíči se specializuje na výrobu nábytku z masivu a dýhované sortimenty pro tuzemský a evropský trh pod svou značkou. V Soběslavi se vyrábí strategická surovina pro výrobu dýhovaného nábytku sesazenka. Jitona vyrábí zejména ložnice, postele a obývací pokoje z masivu a demontovatelný nábytek z pravé dřevěné dýhy. Většina výrobků jde na export, který tvoří 96 procent obratu. Vyváží zejména do Německa, Velké Británie, Rakouska a Dánska. V roce 2009 dosáhla firma zisku 4,8 milionu korun, za vlastní výrobky a služby utržila téměř 1,2 miliardy korun.

Úřad práce v Táboře
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24