Nové domy jsou ve tmě, developer vypnul osvětlení

Vysoká nad Labem (Královéhradecko) – V nové čtvrti, která vznikla ve Vysoké nad Labem u Hradce Králové, je v noci tma. Veřejné osvětlení vypnul developer Alba invest, který novou zástavbu vytváří – chce tak donutit radnici, aby osvětlení převzala. Obec ale zatím infrastrukturu nechce, není totiž dokončena, radnice ji proto přejme teprve po dokončení projektu.

Novým obyvatelům Vysoké nad Labem připravila radnice a firma Alba invest, která jim prodala domy, nepěkné přivítání – vypnula veřejné osvětlení. Obec s developerem se hádají, kdo bude za světlo platit, lidé zatím musí v noci z domu výhradně s baterkou. Společnost tvrdí, že na provoz osvětlení nemá peníze, a chce, aby ho převzala obec. „Obec se k tomuto veřejnému osvětlení nehlásí a hledá záminky, proč je od nás nepřevzít, byť jsme je několikrát vyzývali,“ sdělil Aleš Jirout z Alba invest.

Radnice tvrdí, že se převzetí veřejného osvětlení nebrání, ale chce spolu s ním dostat i vše ostatní, co má developer postavit. „Máme v tomto smyslu uzavřenou plánovací smlouvu, ale v té je napsáno, že si převezmeme současně s veřejným osvětlením ještě komunikaci a kanalizaci. Chceme to kompletně, protože tak je to ve smlouvě a tak to má i logiku,“ shrnul stanovisko obce starosta Jiří Horák.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Podle starosty je tvrdý postup potřeba, protože developer nepostavil vše tak, jak měl. Stejně hovoří také obyvatelé nových domů. „Firma udělala silnice velmi nízkonákladově, vůbec ne v souladu s projektem – měla být širší, měl tam být chodník,“ shrnula významnou odchylku obyvatelka nové čtvrti Martina Čečková. Developer je ale přesvědčen, že odchylky od projektu – které označuje za drobné – nebrání kolaudaci a předání stavby.

Ať už je situace jakákoli, je život potmě pro nové obyvatele Vysoké nad Labem nesnesitelný. Bojí se, aby se temnými ulicemi neplížili zloději – a když už by se plížili, aby je nezabili, když večer přijíždějí autem. „Když člověk přijede autem a není absolutně soustředěný, je to velice riskantní a nebezpečné,“ podotkl obyvatel nových domů Petr Bureš. Podle Martiny Čečkové situace hraničí s vydíráním.

Lidé chtějí situaci vyřešit co nejrychleji. Pomoci by mělo veřejné shromáždění se zástupci radnice i developerské firmy.