Domažlický přivaděč do Plzně je poslední silnicí roku

Plzeň – Nečekaně chudě končí letošní rok, přijde-li na dopravní stavby. Ředitelství silnic a dálnic dnes otevřelo nový dálniční přivaděč do Plzně, který převzal dopravu z domažlické silnice. Kapacitní přeložka u Nové Hospody je posledním plánovaným přivaděčem od dálnice D5 a současně také poslední velkou silniční stavbou, kterou letos stát dokončil. Přitom ještě nedávno mělo ŘSD v plánu otevřít ještě letos další dvě dálniční komunikace. Nakonec však dokončení sokolovské R6 i bílinecké D8 odsunulo na jaro.

Nová Hospoda bude klidnější

Přeložka státní silnice I/26, která vede od hranic s Bavorskem u Furth im Wald, respektive Folmavy kolem Domažlic přes Horšovský Týn, Staňkov a Stod do Plzně – a dále napříč krajským městem až k Ejpovicím – je zhruba dvoukilometrová. Začíná v oblasti Lesního Zátiší, kde dosud končil čtyřpruhový úsek, a vede k okružní křižovatce v Nové Hospodě. Vede souběžně se starou silnicí, oproti ní je však kapacitnější a vyhýbá se úrovňovým křížením s novohospodskými ulicemi, které zůstávají napojeny na starou Domažlickou ulici.

Součástí stavby za půl miliardy jsou dvě protihlukové stěny, které by měly ochránit obyvatele plzeňské Nové Hospody, a také lávka pro pěší, která jim umožní přístup k nákupní zóně na druhé straně přeložené silnice. „Nejtěžší byla překládka zemního kabelu 110 kilovoltů,“ doplnil ředitel plzeňské pobočky ŘSD Zdeněk Kuťák.

Nová trasa tahu I/26 vznikala v dubnu 2009, původní termín uvedení do provozu byl stanoven na letošní září, ale nakonec ho ŘSD posunulo až na prosinec. „Jsme hotovi, i když kontrakt je až do poloviny roku 2012, abychom stačili změřit hluk a zareagovat na případný problém,“ podotkl však ředitel Kuťák.

Informace o stavbě

  • Název stavby: Silnice I/26, Plzeň-Nová Hospoda, přeložka
  • Délka: 1 926 m
  • Cena: 528 707 335 Kč
  • Zahájení: duben 2009
  • Zprovoznění: prosinec 2011

Od dálnice D5 vede do Plzně sedm přivaděčů, domažlický je poslední z nich. Výstavba některých se takřka nekonečně vlekla, protože státu často nezbývaly peníze. Mezi dokončením jednotlivých tahů tak je až patnáctiletý odstup. První i poslední přivaděč leží na silnici I/26, ten rokycanský je v provozu už od roku 1995.

Další velké silnice budou až na jaře

Kvůli pomalému postupu prací se podobným způsobem zdrželo dokončení dalších dvou velkokapacitních komunikací, a tak budou letošní Vánoce pro řidiče obzvlášť chudé. Nebudou zatím moci projíždět po obou pásech rychlostní silnice R6 mezi Sokolovem a Novým Sedlem, zcela mimo provoz zatím zůstává dálnice D8 mezi Lovosicemi a Bílinkou. Tam nestihli stavebníci včas dokončit technicky náročný most nad obcí Vchynice, který má být obalen skleněným tubusem, aby se z dálnice nešířil hluk.

Celkem tak letos zahájilo ŘSD provoz pouze na třech dálničních úsecích a na dalším v omezené míře. Rychlostní silnice R6 letos v dubnu dostala úsek Sokolov–Tisová, ke kterému v červenci přibyl ještě úsek Sokolov – Nové Sedlo zprovozněný však pouze v polovičním profilu. V červenci se také rozrostla dálnice D1 o krátký úsek Hulín–Říkovice a konečně v listopadu byla otevřena mimoúrovňová křižovatka u Příboru na rychlostní silnici R48. Řidiči tak za dvanáct měsíců přišli k 6,8 kilometru dálnic a 6,9 kilometru rychlostních silnic. Navíc ŘSD dokončilo dva přivaděče v Plzni a jeden ve Studénce.