Na krádeže historických mříží v Josefově přišla až kontrola z radnice

Josefov – V kasárnách z osmnáctého století v bývalé pevnosti Jaroměři-Josefově řádil zloděj. Zřejmě nenávratně zmizely staré kované mříže, části oken i další věci. Zjistili to představitelé města, kteří do kasáren náhodou zavítali. Areál totiž má od města pronajatý brněnská firma Coreso, která se ovšem od krádeže distancuje.

Krádež odhalili představitelé Jaroměře, když se přišli do Josefova podívat, jak se nájemce o majetek stará. Na místě zjistili, že chybí spousta cenností. Podle vedoucího městské organizace Pevnost Josefov Miroslava Vašaty zmizelo na 200 předmětů, především mříže z oken, ale také elektroinstalace. Některé předměty zloději sice neodnesli, ale rozřezali, a tak zničili. „Je to tragédie. Jsou to škody, které z historického hlediska už nelze nahradit,“ povzdychl si Miroslav Vašata. Zatím odhadlo město škodu na 150 tisíc korun. Závažnější však podle památkáře Jiřího Balského je, že zmizely originální předměty z osmnáctého a devatenáctého století.

Kdo kradl, není známo. Společnost Coreso, která má pevnostní kasárny pronajaté, odmítá jakékoli spojení s krádežemi. Podala také trestní oznámení na neznámého pachatele. Samotné firmě však hrozí výpověď nájemní smlouvy. Její zástupci proto tvrdí, že za krádeží může být konkurenční boj. Některé ukradené předměty se však záhy objevily – v nedalekých sběrnách surovin. Zachránit se tak ale podařilo pouze desetinu ukradeného majetku.

Nájezdu zlodějů už dříve čelila i obdobná pevnost v Terezíně proslulá především jako nejhrůznější místo české historie – židovské ghetto s připojenou věznicí. Z hrobů Národního hřbitova zmizelo více než 800 bronzových destiček.