Středočeské nemocnice prý nemají na zvýšení mezd

Praha – Středočeské nemocnice nebudou podle svých propočtů mít příští rok na slíbený růst platů zdravotníků o 6,25 procenta. Žádají proto kraj o dotaci, jinak prý v nich mzdy klesnou. Po jednání vedení středočeských nemocnic s lékařskými odbory to řekla ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Podle ní předběžné výpočty ukázaly, že by krajským zdravotnickým zařízením mohlo chybět 50 až 60 milionů korun.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Tomáš Benedikovič

„Pokud budou nemocnice hodně pracovat, budou v lehkém minusu. Na platy ale mít nebudou,“ uvedla Pancová. Věří, že kraj nemocnicím finanční injekci poskytne. Jednání ale ještě neskončila a rozhodnutí zatím nepadlo.

Na růstu příjmů zdravotníků se letos na jaře dohodly lékařské odbory s ministrem zdravotnictví pod tlakem protestní akce Děkujeme, odcházíme, v níž výpověď z práce podala skoro pětina nemocničních doktorů. Odboráři tehdy s ministrem Leošem Hegerem (TOP 09) podepsali memorandum, které se zmiňuje o desetiprocentním zvýšení platů. Heger před nedávnem uvedl, že to není kvůli ekonomické situaci možné. Nabídl přidávání o 6,25 procenta, od pololetí pak případně ještě o 3,75 procenta.

Pancová připomněla, že nemocnice zatím přesně nevědí, kolik peněz v příštím roce dostanou. Neznají totiž ještě konečné znění úhradové vyhlášky, která finance upravuje. Podle návrhu by měly nemocnice získat o tři procenta peněz víc než v loňském roce, podle něhož se prostředky stanovují. Podle Pancové ale z těchto peněz nebude možné platy zvýšit, protože nemocnice vydají víc za DPH a část financí spolkne inflace.

Ani podle šéfa lékařských odborů Martina Engela není suma dostatečná. Předák uvedl, že by ministr měl splnit memorandum a neměl by přesouvat odpovědnost za zvýšení mezd na vedení nemocnic. Odbory o svých případných akcích rozhodnou na počátku února podle toho, jak bude vypadat lednová výplata, zopakoval Engel.