Spor Znojma a bývalé úřednice skončil smírem

Znojmo - Spor úřednice Renaty Horákové, která upozornila na korupční jednání na znojemské radnici, skončil smírem. Při dopoledním soudním jednání požádali právní zástupci obou stran o přerušení stání a záhy oznámili, že nalezli přijatelné mimosoudní řešení. O smírné vyrovnání se Znojmo se svou vyhozenou úřednicí pokoušely už dříve, jednání však nebyla úspěšná. Horáková v minulosti poukázala na nekalé praktiky bývalého tajemníka Vladimíra Krejčíře, což sice vedlo k jeho trestnímu stíhání, úřednice ale za „odměnu“ přišla o místo. Úřednice mezitím získala ocenění za boj proti korupci. 

Horáková po městě požadovala finanční kompenzaci a potvrzení vyjádření, že jednala správně. Současná koalice to ale odmítla a sporem se začal zabývat soud.

Město Znojmo podle právního zástupce zřejmě připustí, že úřednice byla ve funkci šéfky majetkového odboru i v době, kdy byla přesunuta na funkci archivářky. S tím bude souviset i dorovnání mzdy za toto období. Na svém jednání 17. ledna potom zřejmě městští radní schválí dohodu o vyrovnání. 

Video Reportáž Petra Albrechta
video

Reportáž Petra Albrechta

Vyhozená úřednice symbolem boje proti korupci

Nadační fond proti korupci ocenil postoj Horákové, která jako vedoucí majetkového odboru radnice ve Znojmě odolala nabídkám, nátlaku a vyhrožování ze strany tajemníka městského úřadu Vladimíra Krejčíře i bývalého starosty. Podle fondu naopak zahájila boj, který městu Znojmu ušetřil desítky milionů. Kauza otřásla znojemskou radnicí a zadluženému městu hrozí, že kvůli aféře přijde i o evropské dotace.

Renata Horáková:

„Rozhodně bych ty dva roky, co jsou za mnou, nechtěla zažít znovu, to opravdu ne. Ale nelituji toho, co jsem udělala… Když jsem věděla o zlodějině, která se na úřadě děje, tak jsem to prostě oznámila. A tak by se měl podle mě zachovat každý správný úředník.“


Krejčíře začala policie kvůli údajnému braní úplatků stíhat už loni v září. Spolu s ním čelí obvinění z úplatkářství i čtyři představitelé stavebních firem. Podle spisu od nich tajemník převzal úplatky za to, že jejich firmy pak získaly ve výběrových řízeních zakázky od radnice. Krejčíř vinu popírá.