Na zvlněnou D47 si posvítí zahraniční experti

Ostrava – Stavební a konstrukční problémy dálnice D47 na Ostravsku bude zkoumat expertní komise. Při dnešním jednání v Ostravě to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš s tím, že zvažuje přizvání odborníků z Německa. Shodl se na tom s primátorem města Petrem Kajnarem a zástupci společnosti Eurovia. Na dálnici je od podzimu kvůli zvlněné vozovce zavedena snížená rychlost, ŘSD tvrdí, že mosty jsou po pěti letech provozu na konci životnosti.

Ministr chce zahraniční experty přizvat především kvůli možné podjatosti těch domácích. „Budeme sahat pravděpodobně do Německa. Tam si, myslím, opravdu vědí, jak se staví dálniční síť. Oslovovat budeme vždy certifikované odborníky,“ řekl. Situaci na Ostravsku bude řešit expertní skupina složená ze zástupců stavební společnosti, ŘSD a ministerstva.

Dobeš dálnici fungující třetím rokem označil za problematickou. „Situace je špatná. Dálnice není postavena tak, jak bychom si představovali,“ komentoval současnou situaci. Podle něj je nyní potřeba určit, kdo komunikaci opraví a kdo rekonstrukci zaplatí. „Navíc je potřeba zajistit, aby se nedostatky neopakovaly na dalších stavbách,“ řekl. Například hlavním stavitelem úseku silnice 1/11 v Mokrých Lazcích na Opavsku, která se bude znovu zahajovat v letošním roce, je společnost Eurovia.

Všechny mosty jsou v pořádku, tvrdí Eurovia

Její generální ředitel Martin Brovka rozhodnutí ministra uvítal. „Jsem rád, že jsme se vrátili zpět na úroveň jednání expertů,“ řekl. Podle něj jsou ale všechny mosty v pořádku. „Nevykazují žádné vady, které by bránily v provozu,“ řekl. Expertní skupina ale přesto bude podle Dobeše zkoumat všech 17 mostů, které byly na tomto úseku dálnice postaveny.

Kvůli zvlnění vozovky je na D1 omezena rychlost.
Zdroj: ČT24

Ministerstvo dopravy chce udělat vše, aby případné opravy dálničních mostů a zvlněné vozovky nezkomplikovaly dopravu v Ostravě. Ta už i tak bude dost problematická. Od pátečního večera je totiž kvůli plánované rekonstrukci omezen provoz na dopravně velmi důležitých a vytížených Svinovských mostech. Dálnice D1, která vede pod nimi, bude po dobu 15 měsíců využívána jako důležitá objízdná trasa.

„Jsme v situaci, kdy jsme uzavřeli příjezd do Ostravy - Svinovské mosty, kde jezdí asi čtyřicet tisíc aut denně. To znamená, že je to obrovská frekvence, a počítali jsme s tím, že právě dálnice bude objízdná trasa. V téhle chvíli se zdá, že problémy na dálnici jsou takového druhu, že se bude muset bezprostředně opravovat,“ řekl primátor Ostravy Petr Kajnar. Kdo opravy zaplatí, zatím není jasné, stejně jako datum samotné rekonstrukce poškozeného úseku dálnice.

„Musíme počkat na proces diagnostiky, která má určit míru poškození mostů. Pokud se potvrdí, že je možné mosty i nadále využívat, budeme dělat vše proto, aby v Ostravě nevznikl dopravní kolaps. Budeme jednat s představiteli města. Bude to vyžadovat velmi úzkou komunikaci. Nevezmu si ale na svou odpovědnost případný katastrofický scénář na některém z mostů,“ řekl Dobeš. Experti by mosty měli prohlédnout během několika týdnů.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Reportáž Pavly Daňkové

Udal 19:00, 14.1.2012

Brífink Pavla Dobeše k dálnici D47

Vstup Ivy Kubankové

Komentář Václava Matyáše

Rozhovor s Petrem Kajnarem

Spor o vady na dálnici vypukl koncem listopadu, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Podle státní společnosti dokládají, že Eurovia nedodržela domluvený postup stavby. To Eurovia odmítá. ŘSD už dříve uvedlo, že dálnice se zvlnila kvůli použití nevhodné ocelárenské strusky namísto dohodnuté vysokopecní. Podle Eurovie ale bylo do dálnice navezeno přesně to, co si ŘSD objednalo.

Problematický úsek dálnice D47 u Ostravy v délce zhruba osm kilometrů postavilo za 4,5 miliardy korun konsorcium firem v čele se společností ODS-Dopravní stavby Ostrava, kterou později převzala stavební firma Eurovia CS. Jezdí se po něm od prosince 2007. Moravskoslezská D47 se začala budovat v roce 2004, nyní se stavba blíží ke konci. Zbývá dobudovat poslední úsek mezi Bohumínem a hranicemi s Polskem.