Výstava o rodu Lichtenštejnů v Mikulově má pozvednout povědomí o nich

Mikulov (Břeclavsko) - Regionální muzeum v Mikulově sídlící v tamním zámku dnes otevřelo výstavu o rodu Lichtenštejnů. I když jsou jako někdejší majitelé tohoto panství známí Ditrichštejnové, před nimi mu vládli v letech 1249-1560 Lichtenštejnové. Výstava představuje především brněnského rodáka knížete Jana Adama I. z Lichtenštejna (1657-1712), známého také pod přídomkem Bohatý. Akce se koná k 300. výročí jeho smrti.

„Byla to významná osobnost pro naši rodinu i pro mě osobně už proto, že mě po něm pojmenovali. Můj otec mi vždycky říkal, že právě on by pro mě měl být vzorem coby člověk obchodně velmi zdatný, kterému se podařilo znovu vybudovat zruinovaný rodinný majetek,“ prohlásil pro ČT Jan Adam II. z Lichtenštejna, který se otevření výstavy zúčastnil.

Lichtenštejnové patřili po staletí k nejvýznamnějším šlechtickým rodům na Moravě. Patřila jim nejen oblast Mikulovska nebo Lednicko-veltický areál, ale i velká panství v současném Moravském krasu. Kníže Jan Adam I. byl přitom klíčovou postavou, protože byl zakladatelem novodobého Lichtenštejnského knížectví. Podle organizátora výstavy Marka Juhy cyklus přednášek a výstav mají zvednout povědomí o významném šlechtickém rodu a jeho stopě v historii Jižní Moravy.

Video Reportáž Zuzany Neuvirtové
video

Reportáž Zuzany Neuvirtové

Jan Adam I. byl třetím lichtenštejnským knížetem. Narodil se v Brně, zemřel ve Vídni. Právě on získal panství Schellenberg a hrabství Vaduz, z nichž později vzniklo současné Lichtenštejnské knížectví. Byl významným finančníkem své doby. Nepřijal přitom žádný úřad na rakouském císařském dvoře. Byl milovník umění.

Výstava prezentuje mnohé předměty, které byly dosud v depozitářích. Největší raritou v expozici je urbář z roku 1414, který je v majetku jednoho z vídeňských muzeí. Je to kniha, do níž se zapisovaly informace o nemovitostech na Mikulovsku.