Karlovarští strážníci si posvítí na malé kuřáky

Karlovy Vary - Městští strážníci v Karlových Varech začali ve velkém kontrolovat děti, které kouří v okolí škol. Věk začínajících kuřáků totiž dramaticky klesá. Výsledky akce chce policie předávat ředitelům škol, rodičům a hlavně pracovníkům sociálního odboru magistrátu. 

Podle odhadů strážníků má v kapse krabičku cigaret až polovina žáků na druhém stupni základní školy. Klesá i věk kuřáků, u jedné z karlovarských škol přistihli s cigaretou v ruce teprve dvanáctiletou dívku. V takovém případě policie informuje sociální odbor magistrátu, ten dá vědět rodičům.

Trest hrozí i stánkařům, kteří cigarety mladistvým prodají. Těm zatím strážníci rozdávají blokové pokuty do tisícikoruny. „Dnes je těžké poznat mezi mladými, komu je osmnáct, patnáct nebo dvanáct,“ brání se jeden z pokutovaných prodavačů.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Pomoc strážníků vítají zejména učitelé. Ti totiž můžou trestat kuřáky jen v areálu školy. „Pokud žák kouří už za branou, tak učitel je úplně bezmocný,“ potvrzuje ředitel základní školy František Frančík. Školáci tvrdí, že kouřit začali z frajeřiny. „Vidí to u dospělých. Běžně kouří studenti na středních školách. Takže proč by to nezkusili i na těch základkách,“ podotýká Kamila Hofmanová z karlovarské městské policie.

Kouření je u dětí přitom mnohem nebezpečnější než u dospělého člověka. „Organismus ve vývoji je toxickými látkami poškozován daleko více než organismus již vyvinutý,“ potvrzuje vedoucí lékař Drop In Jiří Presl.