Bouřky neustávají, hrozí i povodně

Praha – Celé území České republiky večer a v noci opět zasáhly silné bouřky. Prudký déšť zaměstnal hasiče hlavně v severních, západních a středních Čechách. Někde padaly i kroupy a voda zatopila desítky sklepů. Počasí má vliv také na dopravu, zejména na železniční, kde působí bouřky výpadky zabezpečovacích zařízení. Českem stále přecházejí menší přeháňky, večer jich má opět přibýt. Navzdory trvajícímu suchu hrozí, že se některé řeky rozvodní. V Plzeňském kraji platí povodňová bdělost.

Ráno zasáhly bouřky Královéhradecký kraj, odkud zamířily do Polska. Zůstaly po nich zaplavené silnice i poruchy v energetické síti. Podle meteorologů mohlo v regionu místy spadnout až 50 milimetrů srážek.

Stromy a větve popadané do vedení způsobily v Královéhradeckém kraji deset poruch na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na nízkém napětí. Nejhorší situace je na Trutnovsku a v podhůří Orlických hor. Během dopoledne se ale podařilo poruchy odstranit.

Pod vodou se ocitla také hlavní silnice I/37 v Jaroměři. Byla zatopena na výjezdu z města směrem na Trutnov u železničního přejezdu a krátce musela být uzavřena. V Náchodě byla kvůli vodě pod mostem neprůjezdná Kladská ulice.

Týdenní výhled
Týdenní výhled

Další deště přijdou po poledni

Odpoledne přijdou další bouřky doprovázené přívalovým deštěm a silným větrem. Hrozí, že stoupnou hladiny řek. Výstraha ČHMÚ na velmi silné bouřky platí od poledne do středečního rána pro všechny kraje s výjimkou Karlovarského a Ústeckého. Plzeňského kraje se potom týká také povodňová bdělost. Na Moravě nadále přetrvávají vysoké teploty, odpoledne se mohou přiblížit až k 35 stupňům Celsia.


Další bouřka způsobila nové potíže na železnici

Zatímco v pondělí ráno komplikovaly železniční dopravu popadané stromy, úterní provoz komplikují poruchy, které způsobily údery blesků. Po poledni byla nejhorší situace v okolí Pardubic, kde přestalo zabezpečení fungovat v Kostěnicích a poté i v Přelouči. Před třetí hodinou je stále omezen provoz u Přelouče, vlaky nabírají zpoždění, některé jsou i částečně odřeknuty.

Už se podařilo odstranit další obdobné poruchy, které komplikovaly železniční dopravu mezi Prahou a Kolínem, Prahou a Ústím nad Labem nebo Ústím nad Labem a Chomutovem.

  • Následky prudkých bouřek
    Následky prudkých bouřek zdroj: ČT24
  • Následky prudkých bouřek
    Následky prudkých bouřek zdroj: ČT24

Nebe bouřilo celou noc

Ranní potíže Královéhradeckého kraje jsou pouhou tečkou za bouřlivou nocí. Bouřkový pás, který přišel od západu, na malou chvíli přibrzdily Krušné hory. Po 20. hodině večer už ale lítaly blesky nad Ústeckým krajem. A bouřka, prudký déšť a místy i kroupy postupovaly směrem na východ.

Po 22. hodině pak začalo hřmít nad Prahou. Bouřka způsobila komplikace i pražskému letišti, kde došlo ke zpoždění letu ČSA z Amsterdamu o 45 minut. Letadlo totiž muselo z preventivních důvodů bezpečně přistát.

V Milíně na příbramsku kroupy poničily několik zaparkovaných vozidel. Rozsah škod nočního živlu ale odhalí až denní světlo. Hasiči museli během noci vyjet hned několikrát, většinou ke stromům, které zatarasily silnice.Na severu Čech zase museli hasiči v několika případech čerpat vodu ze sklepů. Během jedné až dvou hodin totiž napršelo přes 20 milimetrů srážek. Prudký déšť komplikoval situaci na mnoha místech. V Děčíně zatopil Ruskou ulici i hlavní tah na Ústí nad Labem. V Mostě vytopil jeden dům a restauraci, kde v přízemí stálo asi půl metru vody.

Video Výstraha meteorologů
video

Výstraha meteorologů

Výstraha meteorologů

Další noc bouřek a deště