V Teplicích se učili slepci i jejich psi

Teplice - Teplice se dnes proměnily v tréninkové místo pro vodicí psy nevidomých. S pomocí cvičitelů si slepci ze všech koutů České republiky měli šanci vyzkoušet, jak funguje spolupráce s jejich čtyřnohým vodičem v obtížných situacích. Trénoval se tu třeba pohyb v hustém městském provozu nebo nastupování do autobusů a trolejbusů.

Správný slepecký pes musí umět najít dveře do obchodu, lékárny nebo pošty, ale také přechod pro chodce nebo místo, kudy se dá projít mezi zaparkovanými auty. Pes, který je známý skvělým čichem a sluchem, je nucen při doprovodu slepců používat hlavně svůj slabší smysl - zrak.

Výcvik vodicích psů tak není jednoduchý. A není ani levný, výcvik jednoho slepeckého psa stojí kolem čtvrt milionu korun. Na toho, kdo psa opravdu potřebuje, se ale dostane, přestože čekací lhůta je až půl roku. Jako průvodci slepců se zatím nejlépe osvědčují labradoři a zlatí retrívři, ostatním plemenům pro náročnou práci schází trpělivost.

Na své čtyřnohé vodiče nedají slepci dopustit, jak říkají, lepší pomocník není. „Jsou to naše chlupaté oči,“ říká předsedkyně Klubu držitelů vodicích psů Ilona Vobrová.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka