Úspěchy ve vyloučených lokalitách ukazuje příručka

Praha – Vládní Agentura pro sociální vyloučení vydala příručku, kde shrnula způsoby, jimiž se města úspěšně vypořádala s problémy v sociálně vyloučených lokalitách. Představuje konkrétní příklady, díky kterým se podařilo zlepšit sociální situaci obyvatel, vzdělání jejich dětí i bezpečnost ve městě.

Novou příručku rozeslala Agentura pro sociální začleňování do většiny měst a obcí po celém Česku. Rozdělena je na šest částí, každá z nich se týká jedné problematiky. Kromě příkladů uvádí také kontakty a odkazy na města či organizace, které dokážou poradit.

Věří jim víc než policii

Před čtyřmi měsíci poprvé vyšli do kutnohorských ulic asistenti prevence kriminality. Radnice doufala, že Miroslav Zahradník s Darinou Kalejovou dokážou hovořit s lidmi ze sociálně vyloučené lokality v místní části Neškaredice. Rozhodnutí radnice přineslo své ovoce, místní říkají, že si asistenti získali jejich důvěru. „Už nejsou ty problémy, co bývaly dřív,“ podotkl obyvatel Neškaredic Marian Čureja.

Hlídka se s obyvateli problematické lokality zná a ví, jak může pomáhat. „Říkáme jim: Máte příkaz k exekuci. Proč si nedáte splátkový kalendář, abyste alespoň něco měli?“ uvedl příklad asistent městské policie Miroslav Zahradník.

Video Reportáž Pavly Kubálkové a Alexandry Přečkové
video

Reportáž Pavly Kubálkové a Alexandry Přečkové

Dětské centrum pomáhá s úkoly

Chodit do školy a dělat domácí úkoly musí každé dítě. Některým s tím pomáhají zaměstnanci dětského centra v Obrnicích na Mostecku. Centrum Duhovka se zaměřuje na děti ze sociálně slabých rodin, pro které také pořádá kroužky. „Mě tady baví malování, tancování, bohoslužby,“ řekla dívka, která centrum navštěvuje.

Podle pracovnice dětského centra Ireny Kovačové se ale Duhovka snaží pracovat nejenom s dětmi, ale i jejich rodiči. „Máme potravinářskou banku, oblečení – takže vcházíme i do rodin,“ poukázala.

Přísný domovník místo vybydleného domu

Na seznam úspěšných projektů se dostal i jeden z Moravské Ostravy, která je přitom proslulá i problémy s lokalitou v ulici Přednádraží.

Stav jiného domu se ale obvodu podařilo vylepšit – stačilo najmout domovníka. „Jednou týdně kontroluji úklid chodby, jednou měsíčně úklid sklepů,“ popsal své úkoly domovník Helmut Hrtoň. Než začal domovničit, byly byty vybydlené a v celém domě panoval nepořádek. Teď už se jeho obyvatelé nemají za co stydět.