Do Klíčavy se dostaly chemikálie, zdroj pitné vody ohrožen nebyl

Ruda (Rakovnicko) - Policie pátrá po neznámém pachateli, který vyhodil do potoka Karlův Luh na Rakovnicku několik pytlů a sudů s nebezpečnými pesticidy. Znečistil tak přítok vodárenské nádrže Klíčava a ohrozil tento zdroj pitné vody. Pachateli hrozí až tři roky vězení. Podle mluvčí Středočeských vodáren Lenky Kozlové není zdraví obyvatel nijak ohroženo. Do přehrady se dostalo jen minimální množství chemikálií a voda dodávaná odběratelům je zcela nezávadná.

Informaci o nálezu nebezpečných chemikálií obdržely úřady koncem září. Hasiči na místě instalovali norné stěny, zadržené látky odklízela specializovaná společnost Dekonta. Část chemikálií ale unikla dál po proudu. Expertiza podle Žáčkové prokázala, že v pytlích byl syntetický herbicid atrazin, jehož používání je v EU už zakázáno.

„Pytle byly poškozeny a závadná látka z nich se evidentně dostala do okolního prostředí. Jeden prázdný pytel hasiči vytáhli přímo z vodního toku. Vedle pytlů a na terénu ležel rozsypaný bílý prášek, který v kontaktu s vodou zezelenal,“ uvedla mluvčí rakovnické radnice Alida Štulajterová.

Kozlová uvedla, že největší znečištění zachytil jeden ze soustavy rybníčků. Část látek byla odčerpána a určitá část se dostala v naředěném stavu do Klíčavy. „Nějaká koncentrace atrazinu tam je, ale v horních vrstvách. V hloubkách, kde odebíráme vodu, nikdy atrazin nebyl zaznamenán, vždy to bylo v neměřitelných hodnotách,“ uvedla Kozlová. Situaci mají podle ní vodohospodáři pod kontrolou.

Případ si vzhledem k závažnosti převzal krajský úřad. Podle Markéty Vítkové z jeho tiskového oddělení bude likvidace následků havárie stát více než půl milionu korun. Vodní nádrž Klíčava zásobuje vodou kolem 20 000 lidí. Vodu z toho zdroje odebírají například obce Lány, Nové Strašecí, Stochov, Běleč, Tuchlovice, Bratronice, Sýkořice, Mšec nebo Braškov.