Kdo uklidí zasněžené klatovské chodníky?

Klatovy - Povinná veřejná služba zmizí podle Ústavního soudu z českých zákonů. To přinese komplikace klatovské radnici, může přijít až o stovku pracovníků, kteří pomáhají místním technickým službám hlavně s úklidem zasněžených chodníků. Dlouhodobě nezaměstnaným teď chybí motivace a tu může město v budoucnu nabídnout jen desetině z nich.

Klatovy byly jedním z prvních měst, která začala v roce 2009 veřejnou službu využívat. Nezaměstnaní dosud ušetřili městu zhruba půl milionu korun ročně. Jenže tehdy fungoval motivační program a nezaměstnaný si mohl k sociálním dávkám přivydělat několik stokorun. Vedení radnice teď bojuje za původní model, kdy byla veřejná služba v koordinaci měst.

Na pomoc dlouhodobě nezaměstnaných nejvíc spoléhají technické služby. Především na začátku zimní sezony by odmítnutí veřejné služby přineslo řadu problémů. „Alternativou je spolupráce s úřadem práce a využití veřejně prospěšných prací, chtěli bychom takto trvale získat deset lidí,“ říká klatovský starosta Rudolf Salvetr (ODS). Podle ředitelky úřadu práce Dany Miškovičové by to pro uchazeče znamenalo sepsání pracovní smlouvy na dobu určitou na tzv. sezonní práce.

Video Reportáž Zdeňka Mlnaříka
video

Reportáž Zdeňka Mlnaříka