Obec chce z nebezpečného místa kruhový objezd, silničáři jsou proti

Třebechovice pod Orebem (Královéhradecko) - Třebechovice pod Orebem jsou ve sporu s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) kvůli křižovatce na hlavním silničním tahu z Hradce Králové na Ostravu. Křižovatku, kterou některé průzkumy označují za jednu z nejnebezpečnějších v zemi, totiž chtějí přeměnit na kruhovou, silničáři tomu ale brání. Rozhodnout má posudek ČVUT.

Křižovatkou v Třebechovicích-Krňovicích denně projede zhruba čtrnáct tisíc aut. „Za poslední tři roky jsme na této křižovatce vyšetřovali šestnáct dopravních nehod,“ uvedla mluvčí královéhradecké Policie ČR Lenka Burýšková. Podle místních zde při nehodách zahynulo již sedm lidí. Dalším neštěstím chce město zabránit stavbou kruhového objezdu. „Tato křižovatka je zastaralé konstrukce, nemá odbočovací pruhy,“ řekl starosta obce Jiří Němec (KDU-ČSL).

Petici za výstavbu objezdu podepsalo 1 100 lidí, tedy asi pětina obyvatel Třebechovic. Jenže Ředitelství silnic a dálnic, ministerstvo dopravy i kraj mají jiný názor. Okružní křižovatku nechtějí, navrhují změny dopravního značení se zákazy odbočení. „Okružní křižovatka by způsobila velmi závažnou překážku na obchvatu a na silnici 1. třídy,“ sdělila mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Video Obec chce z nebezpečného místa kruhový objezd, silničáři jsou proti
video

Obec chce z nebezpečného místa kruhový objezd, silničáři jsou proti

Výsledky expertýzy ještě letos

Protože se obě strany nemohou dohodnout, jaké řešení by bylo nejlepší, pozvali na místo odborníky z ČVUT. „Odborný posudek by měl posoudit obě varianty,“ dodal starosta. Stanovisko expertů by mělo být k dispozici do konce roku. Silničáři by se do úprav chtěli pustit v průběhu roku příštího.