Jízda s ženou na kapotě byla sebeobrana, rozhodl soud

Domažlice - Němce Jürgena Schütze, jenž byl obžalován z pokusu o těžké ublížení na zdraví, Okresní soud v Domažlicích zprostil obžaloby. Podle spisu loni v listopadu dvaačtyřicetiletý muž nabral ve Folmavě u hranic na kapotu svého vozu čtyřiačtyřicetiletou ženu a vezl ji na autě místy až skoro devadesátikilometrovou rychlostí. Ujel tak kolem deseti kilometrů, dokud ho u železničního přejezdu u Hadrovce nezastavila policie a ženu z auta nesundala. Cizinci hrozilo až desetileté vězení. Soud se ale přiklonil k názoru, že muž jednal v krajní nouzi.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce, který navrhoval pro Schütze až čtyřleté vězení, se na místě odvolal.

Žena se celou dobu pevně držela za stěrače. Z jízdy vyvázla bez většího zranění s několika otlačeninami. Stále má podle svého tvrzení psychické problémy, noční můry, strach a trpí částečnou ztrátou paměti. Osvobozující rozsudek přijala emotivně a na chodbě soudní budovy se rozplakala. „On si teď bude dělat, co chce,“ uvedla na adresu Schütze.

„Dnes je dobrý den pro spravedlnost,“ řekl cizinec lámanou češtinou novinářům. Celou dobu popíral, že chtěl ženě ublížit. Naopak se sám považuje za oběť a tvrdí, že byl kvůli ní a jejím komplicům v ohrožení života. Jízdu se ženou na kapotě označil ze své strany za nutnou obranu vynucenou strachem o život. Jel prý k nejbližší policejní stanici. K jeho tvrzení se přiklonil i soud. Dospěl k názoru, že Schütz jednal v krajní nouzi a že nebezpečí, které vnímal, řešil útěkem. 

Žena opakovaně tvrdila, že Schütz ji nejdřív brutálně zbil a pak se proti ní rozjel autem. Nezbylo jí nic jiného než na vůz skočit. Schütz naopak uvedl, že mu bránila ve výjezdu od nočního podniku na Folmavě a přizvala si na pomoc dva muže. Podle něj vyskočila sama schválně na auto, ve stejnou chvíli prý Schütze její komplic škrtil oknem auta. Aby vyvázl, kousl Němec podle své výpovědi muže do ruky a rozjel se s autem. Ženinu výpověď vyvrátil kamerový záznam z parkoviště, kde incident začal. Podle soudce Milana Anderleho je z něj mimo jiné také patrné, že jeden z mužů měl skutečně velmi pravděpodobně ruku v Schützově autě. Je také vidět, že žena bránila Schützovi ve výjezdu, opřela se o jeho auto rukou a pak na něj sama klekla.

Svědci, kteří auto se ženou na kapotě viděli, zase potvrdili cizincovo tvrzení, že jel většinu trasy pomalu, opatrně a bez snahy ji setřást. Jak sám řekl, zrychlil jen jednou, aby stihl zelenou na semaforu. Za jeho autem se vydal z Folmavy taxikář. Cizinec se domníval, že ho pronásleduje a může mu ublížit.