Za tragickou nehodu na přejezdu stíhá policie řidiče i třešťskou výpravčí

Třešť (Jihlavsko) – Kvůli srážce drezíny s autobusem na přejezdu v Třešti na Jihlavsku obvinili policisté jak výpravčí, tak i řidiče autobusu. Oba podle vyšetřovatelů porušili své povinnosti a přispěli tak k nehodě, po které zahynula třiatřicetiletá žena a dalších devatenáct lidí utrpělo zranění.

Když řidič linkového autobusu v květnovém odpoledni loňského roku spatřil, že výstražné zařízení na přejezdu v Třešti nebliká, bez rozmýšlení vyrazil. Přesto do jeho vozu, kterým cestovali především školáci, kteří jeli domů, narazil bagr s drezínou. Při nehodě zahynula třiatřicetiletá turistka z Tchajwanu, dalších devatenáct lidí utrpělo zranění.

Podle policie zavinil nehodu jak řidič, tak i výpravčí třešťské stanice. „Porušili důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání nebo postavení a činem způsobili smrt,“ uvedl policejní komisař Michal Olejníček s tím, že jsou oba stíháni na svobodě. Hrozí jim až desetileté tresty.

Třiačtyřicetiletá výpravčí měla pochybit, když při vypravení drezíny neuvedla v činnost zabezpečovací zařízení na přejezdu ani o tom neinformovala strojvedoucího. Ten potom vyrazil bez obavy, že by mu do cesty mohlo vjet silniční vozidlo. Zásadní chyby se ale dopustil i řidič, míní policie. I když výstražná světla nesvítí, má totiž každý řidič povinnost přesvědčit se, že po kolejích skutečně nic nepřijíždí – to prý dvaapadesátiletý muž za volantem autobusu neučinil. „Vjel na něj v době, kdy již mohl vidět a slyšet přijíždějící drážní soupravu a strojvedoucí již nemohl včas drážní soupravu zastavit,“ upozornila policejní mluvčí Jana Kroutilová.