Po Ostravě přispěje na nové kotle i Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Ústecký kraj plánuje přispívat lidem na ekologické kotle. Staré vytápění domácností totiž zhoršuje ovzduší. To je na Ústecku podobně špatné jako v Moravskoslezském kraji, kde se stejnými dotacemi začali jako první v republice. „Když začnou komíny na rodinných domcích kouřit, tak to prostě sedí při zemi a je to velice nepříjemné,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Ústecký kraj teď připravuje podklady a první žádosti o dotace by mohl začít přijímat od května. V první testovací fázi chtějí v Ústeckém kraji zatím rozdat 10 miliónů, mají vystačit pro zhruba 250 domácností. „Pokud bude zájem, tak je dohoda s ministerstvem životního prostředí, že by se tam ta částka navýšila,“ řekl Bubeníček.

Na Ostravsku se dotace na kotle osvědčily

Moravskoslezský kraj rozdává dotace na nové kotle už rok, peníze zatím dostalo 400 domácností. Když začali rozdávat dotace na kotle v Ostravě, lidé stáli ve frontách a během dvou hodin bylo rozebráno 20 miliónů. „Toto je jediná cesta, jak motivovat obyvatele, aby se k ochraně ovzduší stavěli pozitivně,“ zhodnotil vedoucí odboru životní prostředí Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Video Po Ostravě přispěje na nové kotle i Ústí nad Labem
video

Po Ostravě přispěje na nové kotle i Ústí nad Labem