Trutnovští šplhouni zdolali Mount Everest

Trutnov – Studenti středních škol z Trutnova zdolali nejvyšší horu světa Mount Everest. Za tímto výkonem ovšem nemuseli do dalekých Himalájí, povedlo se jim to v teple tělocvičny. Výšku 8 848 metrů společně překonali šplhem na tyči a byli přitom první na světě. Šplhání Čechům vždycky šlo. Historicky první olympijskou medaili vybojoval Bedřich Šupčík před 89 lety právě ve šplhu.

V Trutnově mají Sněžku na dohled, přesto jim to nestačí. 99 chlapců a 1 dívka proto dnes šplhalo na Mount Everest. Aby se až na pomyslný vrchol dostali, na pětimetrovou tyč museli studenti vylézt 1769krát.  

„Šplhají s přírazem nohou a střídají se štafetovým způsobem,“ popsal lezeckou techniku ředitel soutěže Petr Karajanis. Některým to šlo snadno, někteří s tím trochu zápasili. A jak už to při takto náročných výkonech bývá, nechyběla ani zranění.

„Je to posilování celého těla. Když se šplhá na Everest, tak to je určitě i silová vytrvalost, je to delší než maraton“ tvrdí Karajanis. Předloni stejným způsobem studenti přemohli Sněžku, minulý rok Mont Blanc. Letošním výkonem s časem 5 hodin, 4 minuty a 4 vteřiny ale soutěžení končí - výš už to na Zemi zkrátka nejde.

Video Reportáž Václava Svobody
video

Reportáž Václava Svobody