Chvaletice pohltil popílek z elektrárny

Chvaletice (Pardubicko) – Obyvatelé Chvaletic si stěžují, že jejich zahrady a domy už několik dní nepřetržitě zanáší prach z úložiště popílku u místní elektrárny. Situace je podle nich nejhorší za několik posledních let. Venku se prý nedá dýchat a vítr roznáší popílek do celého okolí.

Popílek z chvaletické elektrárny létá po celé čtvrti, lidé musí každé ráno čistit auta, větrání znamená, že nábytek v místnosti za okamžik zčerná. „Tady dýcháte písek, létá vám do pusy,“ popsal situaci v Chvaleticích místní obyvatel David Repka.

Prach se do obce dostal poté, co chvaletická elektrárna začala úložiště popílku revitalizovat a upravovat terén. Společnost ČEZ tvrdí, že jde pouze o dočasný problém. „Mrazivé počasí nám znemožňuje trvalé skrápění rekultivační zóny,“ zdůvodnil mluvčí firmy Šárka Beránková. Dodala, že se ČEZ zasaženým obyvatelům omlouvá a pokusí se vše vyřešit co nejrychleji.

Popílkoviště ovšem je v bezprostřední blízkosti starých Chvaletic, některé domy jsou od něj vzdálené jen asi 50 metrů. Obyvatelé města proto zvažují, že budou kvůli silně znečištěnému ovzduší po ČEZu požadovat kompenzace.

Video Erik Knajfl o popílku v Chvaleticích
video

Erik Knajfl o popílku v Chvaleticích