Ovce bez jazyka a očí – stáda na Trutnovsku decimuje krkavec

Vítězná (Trutnovsko) – Na pastvinách v okolí Vítěžné u Dvora Králové nad Labem zůstávají mrtvá jehňata. Útočí na ně krkavec, proti kterému nejsou bezmocné jenom ovce, ale i jejich chovatelé. Pták je totiž chráněný, jeho odstřel je proto zakázán a úřady ho povolují jen výjimečně. V případě Vítězné sice povolení padlo, ovšem myslivci krkavce ulovit nedokázali.

Ovcím podle chovatelů z Vítězné není po útoku krkavce pomoci. „Ovečka vykrvácí, není jí pomoci. Jazyk vykousnou – je to hrůza,“ popsal ošetřovatel ovcí Josef Torák. Obrany proti krkavci není, je chytrý a lidí se nebojí. Stáda plení už čtyři roky a postupně si zvykl na ledasco. „Nějaké plašení? Ani to ho už nezastraší,“ podotkla chovatelka Ludmila Krejčová.

Ovce po krkavčím útoku
Ovce po krkavčím útoku

Krkravec také nemá proč se bát. Chovatelé mají zakázáno aktivně s ním bojovat, nedostanou-li výjimku. Královéhradecký krajský úřad takovou sice již vydal, ale myslivci, které chovatelé ovcí přivolali, při líčení na ptáka neuspěli. Podle Josefa Bráta z krajského úřadu tak pomůže jedině změkčení pravidel: „Měl by se plašivý odstřel vztahovat na větší počet kusů a mělo by se umožnit rozšíření odlovu i jinými způsoby, než je jenom střelná zbraň. To znamená do nějakých humánních pastí a podobně.“

Chovatelům u Vítězné ale zatím nezbývá nic jiného než každý den brzy vstát a jít na pastvu hlídat.

Video Vlastimil Weiner o krkavci a ovcích
video

Vlastimil Weiner o krkavci a ovcích