Šumavskou mystifikaci StB odkrývá po 49 letech výstava v Ž. Rudě

Železná Ruda (Klatovsko) – Muzeum Šumavy v Železné Rudě zahájilo výstavu dosud nepublikovaných tajných materiálů z akce Neptun. Mystifikaci o nacistických dokumentech ukrytých v šumavském Černém jezeře připravila v 60. letech minulého století Státní bezpečnost, chtěla tak především ovlivnit politické dění v Západním Německu.

V létě 1964 oznámilo československé ministerstvo vnitra, že v Černém jezeře nalezlo nacistické dokumenty. Informace vzbudila velký zájem v Československu, ale také v zahraničí, a to krátce předtím, než měla v Západním Německu vypršet promlčecí lhůta na nacistické zločiny. Že ve skutečnosti šlo o mystifikační akci StB, se ukázalo zhruba po deseti letech, podle webu Totalita.cz proto, že jeden z autorů mystifikace odešel po roce 1968 do exilu do Spojených států.

Tajné dokumenty – tentokrát už skutečné – o celé akci teď získal v Archivu bezpečnostních složek publicista Zdeněk Roučka. „Byla doba, kdy ty dokumenty 'neexistovaly'. Potom se – tak jako spousty dalších takových tajných dokumentů – najednou objevily. Já jsem měl štěstí, že jsem měl neomezený přístup do těch krabic,“ řekl Zdeněk Roučka. Mezi tajnými dokumenty jsou i takové maličkosti jako stvrzenka Mototechny na nákup čtyř autolan určených ke spuštění beden do jezera.

Muzeum Šumavy chtělo uspořádat výstavu k 50 letům od údajného nálezu, vzhledem k tomu, jak rozsáhlý materiál Zdeněk Roučka získal, se ale nakonec rozhodlo její uspořádání o rok urychlit. „Materiály se autorovi výstavy panu Roučkovi podařilo sehnat už letos a bylo nám líto je rok schovávat v archivu,“ vysvětlila ředitelka muzea Zdeňka Řezníčková.

Výstava kromě dokumentů ukáže i historické předměty nebo jejich repliky. Nově bylo nutné vyrobit například repliku bedny Wehrmachtu. „Je natřená asfaltem, zavázaná autolanem a jakoby připravená k potopení,“ popsal ji Zdeněk Roučka. Výstava patří k nejdelším v historii Muzea Šumavy, otevřená bude až do září 2014.

Video Zdeněk Mlnařík o výstavě k akci Neptun
video

Zdeněk Mlnařík o výstavě k akci Neptun