Šumavskou mystifikaci StB odkrývá po 49 letech výstava v Ž. Rudě

Železná Ruda (Klatovsko) – Muzeum Šumavy v Železné Rudě zahájilo výstavu dosud nepublikovaných tajných materiálů z akce Neptun. Mystifikaci o nacistických dokumentech ukrytých v šumavském Černém jezeře připravila v 60. letech minulého století Státní bezpečnost, chtěla tak především ovlivnit politické dění v Západním Německu.

V létě 1964 oznámilo československé ministerstvo vnitra, že v Černém jezeře nalezlo nacistické dokumenty. Informace vzbudila velký zájem v Československu, ale také v zahraničí, a to krátce předtím, než měla v Západním Německu vypršet promlčecí lhůta na nacistické zločiny. Že ve skutečnosti šlo o mystifikační akci StB, se ukázalo zhruba po deseti letech, podle webu Totalita.cz proto, že jeden z autorů mystifikace odešel po roce 1968 do exilu do Spojených států.

Tajné dokumenty – tentokrát už skutečné – o celé akci teď získal v Archivu bezpečnostních složek publicista Zdeněk Roučka. „Byla doba, kdy ty dokumenty 'neexistovaly'. Potom se – tak jako spousty dalších takových tajných dokumentů – najednou objevily. Já jsem měl štěstí, že jsem měl neomezený přístup do těch krabic,“ řekl Zdeněk Roučka. Mezi tajnými dokumenty jsou i takové maličkosti jako stvrzenka Mototechny na nákup čtyř autolan určených ke spuštění beden do jezera.

Muzeum Šumavy chtělo uspořádat výstavu k 50 letům od údajného nálezu, vzhledem k tomu, jak rozsáhlý materiál Zdeněk Roučka získal, se ale nakonec rozhodlo její uspořádání o rok urychlit. „Materiály se autorovi výstavy panu Roučkovi podařilo sehnat už letos a bylo nám líto je rok schovávat v archivu,“ vysvětlila ředitelka muzea Zdeňka Řezníčková.

Výstava kromě dokumentů ukáže i historické předměty nebo jejich repliky. Nově bylo nutné vyrobit například repliku bedny Wehrmachtu. „Je natřená asfaltem, zavázaná autolanem a jakoby připravená k potopení,“ popsal ji Zdeněk Roučka. Výstava patří k nejdelším v historii Muzea Šumavy, otevřená bude až do září 2014.

2 minuty
Zdeněk Mlnařík o výstavě k akci Neptun
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 1 hhodinou

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 10 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 22 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025
Načítání...