Šumavskou mystifikaci StB odkrývá po 49 letech výstava v Ž. Rudě

Železná Ruda (Klatovsko) – Muzeum Šumavy v Železné Rudě zahájilo výstavu dosud nepublikovaných tajných materiálů z akce Neptun. Mystifikaci o nacistických dokumentech ukrytých v šumavském Černém jezeře připravila v 60. letech minulého století Státní bezpečnost, chtěla tak především ovlivnit politické dění v Západním Německu.

V létě 1964 oznámilo československé ministerstvo vnitra, že v Černém jezeře nalezlo nacistické dokumenty. Informace vzbudila velký zájem v Československu, ale také v zahraničí, a to krátce předtím, než měla v Západním Německu vypršet promlčecí lhůta na nacistické zločiny. Že ve skutečnosti šlo o mystifikační akci StB, se ukázalo zhruba po deseti letech, podle webu Totalita.cz proto, že jeden z autorů mystifikace odešel po roce 1968 do exilu do Spojených států.

Tajné dokumenty – tentokrát už skutečné – o celé akci teď získal v Archivu bezpečnostních složek publicista Zdeněk Roučka. „Byla doba, kdy ty dokumenty 'neexistovaly'. Potom se – tak jako spousty dalších takových tajných dokumentů – najednou objevily. Já jsem měl štěstí, že jsem měl neomezený přístup do těch krabic,“ řekl Zdeněk Roučka. Mezi tajnými dokumenty jsou i takové maličkosti jako stvrzenka Mototechny na nákup čtyř autolan určených ke spuštění beden do jezera.

Muzeum Šumavy chtělo uspořádat výstavu k 50 letům od údajného nálezu, vzhledem k tomu, jak rozsáhlý materiál Zdeněk Roučka získal, se ale nakonec rozhodlo její uspořádání o rok urychlit. „Materiály se autorovi výstavy panu Roučkovi podařilo sehnat už letos a bylo nám líto je rok schovávat v archivu,“ vysvětlila ředitelka muzea Zdeňka Řezníčková.

Výstava kromě dokumentů ukáže i historické předměty nebo jejich repliky. Nově bylo nutné vyrobit například repliku bedny Wehrmachtu. „Je natřená asfaltem, zavázaná autolanem a jakoby připravená k potopení,“ popsal ji Zdeněk Roučka. Výstava patří k nejdelším v historii Muzea Šumavy, otevřená bude až do září 2014.

2 minuty
Zdeněk Mlnařík o výstavě k akci Neptun
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Plzni začalo bourání pavlačových domů, nahradí je silniční okruh

Ředitelství silnic a dálnic v pondělí začalo s bouráním komplexu tří vybydlených pavlačových domů v Jateční ulici v Plzni. Dřív vyloučenou lokalitou povede silnice, která se stane součástí východního obchvatu města. Jeho stavba začne v roce 2031, otevřen má být o čtyři roky později. Demoliční práce zdržel nález azbestu a nyní je ovlivňuje mrazivé počasí. Skončit by měly v květnu.
před 1 hhodinou

Kulhánek s prezidentem jednal o povodních, Vrběticích či bydlení

Prezident Petr Pavel se v pondělí odpoledne na Pražském hradě setkal s ministrem pro místní rozvoj (MMR) Petrem Kulhánkem (STAN). Na programu byla podpora bydlení, digitalizace stavebního řízení nebo plán ministerstva na pomoc slabším regionům. Rovněž hovořili o pomoci povodněmi zasaženým oblastem. Tématem jednání byla také sanace území v okolí Vrbětic na Zlínsku, kterou podle ministra nadále probírají resorty pro místní rozvoj, obrany, vnitra i financí.
17:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další tři týdny by podle dlouhodobého výhledu počasí měly být teplotně průměrné.
08:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud znovu osvobodil pětici viněnou z podvodu při stavbě elektrárny Ševětín

Pražský městský soud v pondělí znovu osvobodil pět lidí obžalovaných z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Čtyři muže a jednu ženu vinila státní zástupkyně z toho, že uměle zvýšili cenu výstavby solární elektrárny a způsobili tím škodu 96 milionů korun. Rozhodnutí soudu je nepravomocné. Žalobkyně proti němu podala odvolání. Případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.
10:58Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
před 13 hhodinami

Slovní i fyzické útoky. Agresorů podle policie přibývá

Ve společnosti podle policistů přibývá agresorů. Ze statistiky vyplývá, že počet násilných trestných činů meziročně vzrostl. Předloni evidovali policisté zhruba 13,1 tisíce takových případů, loni to bylo téměř o šest set víc. Agresoři jsou navíc mnohdy ozbrojeni. Terčem slovních, ale i fyzických výpadů se stávají úředníci, řidiči hromadné dopravy i náhodní kolemjdoucí. Asi nejčastěji jsou těmto situacím vystaveni strážnicí. Nárůst agresivity pozorují ale i zdravotníci.
před 14 hhodinami

Česko zasáhnou silné mrazy, v noci může být i minus patnáct stupňů

Meteorologové varují před silnými mrazy. Hlavně v severní polovině České republiky mohou podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty od pondělí do čtvrtka v noci a ráno klesat na minus deset až minus patnáct stupňů Celsia. Pod minus patnáct stupňů ukázal teploměr na několika místech už v noci na neděli.
včera v 11:23

Turisté častěji ruší přírodní klidové zóny, strážců je málo

České národní parky a CHKO nemají dostatek strážců. Pro zajištění ochrany přírody by jich jen na Šumavě a v Krkonoších potřebovali alespoň dvojnásobek, sdělili ČT oslovení tiskoví mluvčí. Lidí vstupujících v zimě do klidových zón v chráněných oblastech v posledních letech neustále přibývá. Rušení zimní přírody může vést k vymizení některých druhů chráněných ptáků.
včera v 06:00
Načítání...