Provizorní lávka v Jaroměři nebude, lidé musí počkat na nový most

Jaroměř (Náchodsko) – Historický jaroměřský železný most, který strhla povodeň, nenahradí provizorní lávka, kterou chtěla co nejrychleji nechat postavit radnice. Město zjistilo, že by stavba byla téměř čtyřikrát dražší, než předpokládalo.

Železný most z 19. století neodolal červnové velké vodě, Jaroměř tak přišla nejenom o jednu ze svých památek, ale také o spojnici centra s oblastí u Masarykovy školy. Radnice proto chce postavit nový most, to ale připadne v úvahu až příští rok. Do té doby měla místo spadlého historického mostu vést provizorní lávka, ta však nakonec nevznikne. Radnice počítala s tím, že za ni zaplatí nanejvýš milion korun. V soutěži, kterou vypsala, však nejlevnější nabídka činila více než 3,7 milionu. Že by na stavbu přispěl stát, město nepředpokládá, neboť nejde o stav ohrožující život, zdraví a bezpečnost občanů města.

Radní chtějí poté, co odřekli stavbu náhradní lávky, urychlit přípravu nového plnohodnotného mostu. „Shodli se na tom, aby budoucí most měl stejnou šíři jako most původní, aby součástí mostu nebyl jakýkoli pilíř nacházející se v toku řeky, aby byly využity stávající pilíře na obou březích řeky a aby byl most ocelový,“ uvedl starosta Jiří Klepsa.

Peníze ale mohou komplikovat i tuto stavbu. Nová konstrukce bude podle starosty stát až 20 milionů korun. Jedinou možností, jak ho postavit, je proto dotace. Město o ni chce požádat ministerstvo pro místní rozvoj, stát by potom zaplatil 85 procent ceny.