Aktivisté uspořádali pochod proti jadernému odpadu

Pačejov (Klatovsko) - V Pačejově se konal už devátý protestní pochod proti vybudování úložiště jaderného odpadu. Akci přijeli podpořit také aktivisté z Rakouska. Spolu s nimi vyrazilo dalších dvě stě lidí, kteří nesouhlasí s geologickými průzkumy.

Obyvatelé Pačejova a okolních obcí dnes zahájili tradiční protestní akci, kterou dávají najevo nesouhlas s geologickými průzkumy a plánovaným budováním úložiště jaderného odpadu. Pochodu z Pačejova do nedalekých Maňovic se stejně jako v předchozích letech účastnili také rakouští aktivisté nebo členky občanského sdružení Jihočeské matky.

Celkem se k dnešní akci připojilo na dvě stě lidí. „Toto je správná příležitost ukázat, že to není zdroj vhodný do budoucna. Produkuje nebezpečný odpad, který se musí někam ukládat a lidé to nechtějí,“ uvedla Monika Wittingerová, předsedkyně sdružení Jihočeské matky.

Právě obyvatelé Maňovic se geologických průzkumů a možného budování úložiště obávají nejvíc. Katastr obce považují za nejohroženější. „Maňovice ztratí svou obytnou funkci. Občanům Maňovic nezbývá nic jiného, než proti tomu velice tvrdě bojovat,“ dodal Miroslav Panuška, starosta Maňovic.

Už v březnu letošního roku našel stát způsob, jak geologické průzkumy urychlit. Původně je totiž měla provádět se souhlasem obcí Správa úložišť radioaktivních odpadů. Ta podepsala mandátní smlouvu se státním podnikem Diamo, který s obcemi žádné smlouvy nevážou.

Video Pochod proti jadernému odpadu prošel Pačejovem
video

Pochod proti jadernému odpadu prošel Pačejovem